Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
06.10.2010 07:34 Kultúra
Výstava Holé baby otvorí dvere aj ľuďom, ktorí galérie nenavštevujú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2010 07:34 Kultúra

Výstava Holé baby otvorí dvere aj ľuďom, ktorí galérie nenavštevujú
V Slovenskej národnej galérii (SNG) v Esterházyho paláci sa dnes uskutoční vernisáž výstavy pod názvom Holé baby - Necenzurované akty moderných majstrov. Provokatívnu výstavu, ktorá bude enfant terrible tohtoročného výstavného plánu, pripravila kurátorka Petra Hanáková.
"Urobila som výber diel 19 autorov, je ich cca 150, čo je podľa mňa únosné na plochu jedného poschodia, dalo by sa to urobiť aj hustejšie, ale takto je to recepčne stráviteľné," uviedla pre TASR Petra Hanáková, ktorá sa zamerala na tradičnú tému umenia 20. storočia - ženský akt.
Napriek oficiálnemu socrealizmu sú zbierky slovenských galérií a múzeí umenia až prekvapivo bohaté na obrazy nahých žien - odjakživa atraktívnych a divácky vďačných námetov výtvarných umelcov. Hanákovej ambíciou je predstaviť verejnosti aktualizované čítanie ženského aktu - klasického i modernistického.
Kurátorka vybrala materiál z obdobia tzv. rannej moderny (Galanda, Fulla, Majerník, Benka), diela autorov 50. rokov (Barčík, Krivoš, Laluha) aj obrazy reprezentujúce liberálne 60. roky (Mlynárčik, Filko). Ženské akty okomentovali textami Jana Juráňová a Jana Cviková. Výber tak podrobili feministickému čítaniu. "Dnes už nestačí zavesiť len jeden obraz vedľa druhého, nejaká nadhodnota tam musí byť a toto je náš druh nadhodnoty," vysvetlila kurátorka, ktorá dúfa, že sprievodné slovo divákov nielen pobaví, ale aj "nakopne" k nejakým hlbším úvahám.
"Myslím si, že robíme dobrú službu majstrom tým, že ich oživujeme, že sa stávajú nielen inventárom v depozite, ale aj živým nielen obrazom na stene, ale aj predmetom diskusie," komentovala pre TASR svoje texty medzi obrazmi feministická autorka Jana Cviková.
Výstava má teda dvojitý zámer. Na jednej strane ukazuje staromajstrovské hodnoty v prevažne štátnych zbierkach, na druhej strane ich kritickým pohľadom aktualizuje - číta prostredníctvom textov vo forme dialógu či komiksu, ktoré poukazujú aj na sexistický rozmer staromajstrovstva.
Za reprezentačný obraz výstavy možno považovať Ležiaci akt od Cypriána Majerníka, ktorý uvádza aj katalóg výstavy. "Mám rada Majerníkovu ženu, ktorá si zakrýva oči, je vystavená pohľadu. To dielo má podtitul Hanblivá, čiže si je vedomá, že v tom pohľade sa dostáva do nejakého rámca moci, ktorý jej nevyhovuje a o tom je celá výstava," uzavrela Hanáková.
Výstava Holé baby - Necenzurované akty moderných majstrov potrvá v SNG na Námestí Ľ. Štúra od 6. októbra do 28. novembra. Verejnosti je prístupná denne okrem pondelka od 10.00 do 17.30 hodiny, vo štvrtok do 19.00 hodiny.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok