Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. mar. 2021Alan
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vedci vytvorili biely náter, ktorý doslova nahrádza klimatizáciu
Vedci vytvorili biely náter, ktorý doslova nahrádza klimatizáciu
23.10.2020 20:09 Zaujímavosti
Vytvorili biely náter, ktorý dokáže ochladiť budovy aj na jasnom slnečnom svetle
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.10.2020 20:09 Zaujímavosti

Vytvorili biely náter, ktorý dokáže ochladiť budovy aj na jasnom slnečnom svetleVedci vytvorili biely náter, ktorý doslova nahrádza klimatizáciu. Aj na priamom slnečnom svetle zostáva chladnejší ako okolitý vzduch.


Vedci z Purdue University vyvinuli biely náter, ktorý môže odrážať viac ako 95 percent slnečného žiarenia a ochladzovať povrch, na ktorý sa nanáša.

 

Základom tohto vývoja je, že biele povrchy a objekty odrážajú viac svetla, a preto sa menej zahrievajú. Teoreticky by sa táto okolnosť mohla použiť na chladenie budov. Výskum ukazuje, že maľovanie budov na bielo môže ochladiť celé mestá!

 

V priebehu rokov bolo vyvinutých veľa rôznych náterov odrážajúcich slnečné svetlo pomocou skla, teflónu alebo bežnejšie oxidu titaničitého. Ale všetky majú svoje nevýhody.


Lacnejšie a efektívnejšie
Vedci z Purdue University vyvinuli pre svoj výskum nový recept. Namiesto oxidu titaničitého použili plnidlá na báze uhličitanu vápenatého, ktoré sú oveľa lacnejšie.

 

 

Uhličitan vápenatý absorbuje menej UV svetla, a preto zostane dlhšie chladný. Náter je na 60 percent zložený z častíc tejto látky, ktoré pomáhajú difundovať viac slnečného žiarenia.

 

Celkovo môže nová farba odrážať 95,5 percent dopadajúceho svetla. Tento výsledok je vyšší ako v prípade mnohých iných vyvíjaných náterov, hoci zaostáva za rekordérom - teflónovým povlakom, ktorý odráža 98 percent svetla.


Tím vedcov testoval nový povlak vonku dva dni a zistil, že na priamom slnečnom svetle zostáva o 1,7 °C pod teplotou okolia. V noci klesla teplota farby o 10 °C pod teplotu okolia.

 

"Naša farba je kompatibilná s výrobným procesom a môže stáť dokonca menej ako bežná farba. Kľúčom je zabezpečiť spoľahlivosť náteru tak, aby zostal odolný aj pri dlhodobom vonkajšom použití," vysvetlil profesor Xiuling Ruan, autor štúdie.

 

 

Vedci tvrdia, že nový náter môže pomôcť nielen ochladiť budovy, ale zabrániť prehriatiu vonkajších elektrických systémov. Aby sa však zaistilo, že projekt bude komerčne životaschopný, plánujú vedci tiež preskúmať, ako dobre si farba zachováva svoje vlastnosti za iných poveternostných podmienok.
 reklama


Zdroj: Cell Reports Physical Science/Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok