Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2021Henrieta
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Radiator
Radiator
16.03.2021 10:17 Ekonomika
Vyúčtovanie za teplo a teplú vodu sa možno pre pandémiu posunie o dva mesiace
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.03.2021 10:17 Ekonomika

Vyúčtovanie za teplo a teplú vodu sa možno pre pandémiu posunie o dva mesiaceSLOVENSKO - Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody Slovensko už požiadala ministerstvá o posunutie termín povinnosti predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov vyúčtovanie nákladov za teplo a teplú vodu.


Vyúčtovanie nákladov za teplo a teplú vodu sa tak možno posunie o dva mesiace. Malo by ísť o posunutie z 31. mája na neskorší termín 31. júla.

 

 

 

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu pandémie COVID-19 na Slovensku môžu nastať komplikácie pri samotných odpočtoch alebo pri výpadkoch pracovníkov, ktorí vykonávajú rozpočítavanie, a v dôsledku toho nebude možné vypracovať alebo doručiť rozpočítavanie tak, ako po minulé roky,“ uviedol predseda rady ARTAV Dušan Slobodník.

 

Čo je Asociácia rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko

 

Je dobrovoľným, nezávislým záujmovým združením právnických osôb, pôsobiacich v rámci Slovenskej republiky, a to v oblasti rozpočítavania nákladov za dodávky tepla, teplej a studenej vody, v zmysle platných predpisov pre jednotlivých vlastníkov, resp. nájomcov bytov a nebytových priestorov.

 

 Prečo odklad?

 

Približne 30 % meračov tepla a vody bytových domov nie je vybavených možnosťou diaľkového odpočtu. Takže je potrebné vykonať vizuálny odpočet so vstupom do bytov.

 

 

„V praxi sa však stáva, že niektorí vlastníci bytov odmietajú vstup odpočtára do bytu. V takýchto prípadoch je možné vykonať odpočty meradiel formou samoodpočtu, čo však časť vlastníkov z rôznych dôvodov nedokázala vykonať. K dnešnému dňu tak nemáme k dispozícii všetky potrebné odpočty pre vykonanie rozpočítania nákladov za teplo a teplú vodu,“ dodal Slobodník.

Druhým nevyhnutným predpokladom je podľa neho personálne zabezpečenie rozúčtovacích a správcovských spoločností. „V aktuálnej situácii každý deň dochádza k výpadkom pracovníkov z dôvodu pandémie COVID-19. Predpokladané riziko výpadku viacerých pracovníkov a aj celých oddelení je úplne reálne,“ upozornil Slobodník.

 

Prečítajte si tiež: Daňové priznanie k dani z príjmov treba podať do konca marca, daňovníci si môžu lehotu predĺžiť


Aktuálna legislatíva

 

Legislatíva hovorí o tom, že rozpočítanie množstva dodaného tepla na vykurovanie a množstva tepla na prípravu teplej úžitkovej vody za zúčtovacie obdobie sa má vykonať najneskôr do 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.

 

Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu.

Mohlo by vás zaujímať: Najvyšší súd SR je preťažený! Prípadov pribúda, no chýbajú sudcovia
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok