Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. júl. 2020Drahomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
25.10.2010 07:10 Politika
Vzácni hostia z Nórska nemali žiadne špeciálne požiadavky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.10.2010 07:10 Politika

Vzácni hostia z Nórska nemali žiadne špeciálne požiadavky
Slovensko sa pripravuje na šestnástu kráľovskú návštevu od vzniku štátu. Na budúci týždeň bude slovenský prezidentský pár hostiť nórskeho kráľa Haralda V. s kráľovnou Sonjou. Panovnícky pár by však svojím príchodom na Slovensko nemal hostiteľom spôsobovať "vrásky na čele".
Ako v exkluzívnom rozhovore pre TASR uviedla prvá dáma SR Silvia Gašparovičová, vzácna návšteva z Nórska nemala žiadne špeciálne požiadavky. Aký program absolvujú, aké špeciality počas troch dní v našej krajine ochutnajú, alebo aké dary by si zo Slovenska mali odniesť, prezradila Gašparovičová v predvečer ich príchodu.


-Prezidentský pár bude hostiť kráľovskú návštevu z Nórska. Čo to pre Slovensko a pre vás znamená?-

Nórsky kráľ Harald V. a kráľovná Sonja zavítajú po prvý raz na Slovensko a pre prezidenta a mňa je veľkým potešením privítať a predstaviť Slovensko tak významnej návšteve. Kráľovská návšteva pre Slovensko je nielen významnou diplomatickou a spoločenskou udalosťou, ale má význam pre ďalšie upevňovanie bilaterálnych a hospodárskych vzťahov medzi krajinami. Spolu s ich veličenstvami príde na Slovensko takmer 70 zástupcov nórskych firiem a spoločností.
Návšteva má aj historickú súvislosť s nedávnym 100. výročím úmrtia svetoznámeho nórskeho dramatika a verejného činiteľa Björnstjerna Björnsona, ktorý sa účinne postavil na obhajobu slovenského národa a za zachovanie slovenského jazyka v strednej Európe.


-Koľká v poradí je to kráľovská návšteva-

Nórska kráľovská návšteva bude šestnásta. Od roku 1989 bola na Slovensku už väčšina svetových a európskych monarchov, panovníčok a členov kráľovských rodín. My s manželom sme privítali na Slovensku štyri kráľovské návštevy. Slovensko navštívili kambodžský kráľ Norodom Sihamoni, holandská kráľovná Beatrix, britská kráľovná Alžbeta II. s princom Philipom a jordánsky kráľ Abdalláh II.


-Môžete nám prezradiť, kam zavítate s kráľovnou v rámci dámskeho programu?-

Počas samostatného dámskeho programu navštívime výstavu diel umelca Jozefa Jankoviča v Danubiane. Po výstave budeme obedovať v príjemnej, umelecky ladenej reštaurácii. Druhý deň navštívime hydroterapeutické centrum Gaudeamus pre postihnuté deti a dospelých v bratislavskom Lamači, na ktorého rekonštrukciu bol použitý nórsky fond. Jej veličenstvo, kráľovná Sonja, chce vidieť výsledok ich pomoci. Zhodou okolností toto zariadenie som aj ja podporila ešte v decembri 2008, kedy som pre chovancov domova priniesla v rámci Projektu zdravý životný štýl 300 kilogramov jabĺk.  
Navštívime aj tvorivé dielne v Ústredí ľudovej umeleckej výroby, kde sa kráľovná oboznámi s ľudovou umeleckou tvorbou na Slovensku. Zaujímavý však bude aj spoločný program. Spolu s ich veličenstvami kráľom Haraldom V. a kráľovnou Sonjou zavítame do Modry, Banskej Štiavnice a Žiaru nad Hronom. Pri tejto príležitosti si v Banskej Štiavnici pozrieme niektoré z objektov rekonštruovaných z prostriedkov Nórskeho finančného fondu, ako Slovenské banské múzeum, pivovar Eduard Rada Brewery, kde sa podarilo zachovať tradičnú výrobu piva v spojení so záchranou historickej pamiatky.


-Vy ste hostiteľkou kráľovnej. Akým témam sa budete v rozhovoroch s kráľovnou venovať?-

Porozprávame sa o zaujímavostiach Slovenska a Nórska, ktoré sme s manželom navštívili počas zimnej olympiády. Tak ako ja, aj kráľovná Sonja veľa času venuje postihnutým deťom a dospelým a sociálnym inštitúciám, tak si vymeníme skúsenosti. Nevyhneme sa ani aktuálnym témam vo vzdelávaní a kultúre. Veľmi sa na stretnutie teším.


-Ako dlho sa pripravovala táto návšteva a ako sa vyberal program pre kráľovský pár?-

Návšteva sa protokolárne pripravovala od januára tohto roku. Prípravné tímy z oboch strán pravidelne spolu komunikovali a program starostlivo pripravili. Výber programu návštevy hlavy štátu v SR sa vždy pripravuje na základe požiadaviek návštevy a ponuky hostiteľa. Aj v tomto prípade sa zvolil taký program, ktorý korešponduje s našimi predstavami prezentovať Slovensko v tom najlepšom svetle a rovnako aj so záujmom ich veličenstiev o historické pamiatky, pri záchrane ktorých pomohli aj peniaze z Nórska.
Program obsahuje bežné protokolárne časti a spoločenské  podujatia prezentujúce kultúru a umenie oboch krajín, odráža hĺbku a rozsah vzájomných dobrých slovensko-nórskych vzťahov.


-Ako sa na návštevu pripravuje prezidentská kancelária?-

Prezidentská kancelária v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a nórskym veľvyslanectvom na Slovensku koordinuje prípravu návštevy po obsahovej, protokolárnej a organizačnej stránke a všetko je dobre pripravené na prijatie ich veličenstiev.


-Aké sú protokolárne zvyklosti a aké oblečenie si chystá prvá dáma Slovenska?-

Na území Slovenskej republiky sa riadime naším protokolom, ktorý však nie je ničím špecifickým a vychádza z našej a medzinárodnej praxe a z našich skúseností. Monarchovia, rovnako ako iné hlavy štátov, počas zahraničných návštev akceptujú protokol hostiteľa, pokiaľ to nie je v rozpore s ich pravidlami, zvyklosťami, čo v našom prípade nie je. Nórsky kráľ a kráľovná sú zároveň známi tým, že si nepotrpia na prehnanú okázalosť, sú veľmi srdeční a priateľskí a radi chodia medzi ľudí. Moje oblečenie bude samozrejme zodpovedať charakteru podujatia, na ktorom sa zúčastním.

-Ako sa vyberalo občerstvenie a ktoré slovenské špeciality sa pripravujú pre vzácnych hostí?-

Nórsko je európska krajina a pri výbere občerstvenia sme nemuseli brať do úvahy žiadne obmedzenia vyplývajúce z rozdielnej kultúry, náboženstva. Ich veličenstvám kráľovi a kráľovnej samozrejme ponúkneme aj niektoré slovenské kulinárske špeciality. Nórska kuchyňa je známa svojou jednoduchosťou a strohosťou. Veríme, že ponuka našich jedál nesklame.  


-Mala nórska strana nejaké zvláštne požiadavky?-

Špeciálne požiadavky sa týkali iba návštevy miest a objektov, na ktorých rekonštrukciu a obnovenie prevádzky boli použité finančné prostriedky z nórskeho podporného fondu a to bolo do programu zakomponované.


-Aké dary plánuje prezidentský pár odovzdať návšteve?-

Dary majú byť prekvapením, konkretizovať ich môžeme až po odovzdaní. Budú to predmety symbolizujúce Slovensko a našich zručných ľudí.


-Aké je posolstvo tejto návštevy?-

Posolstvo návštevy ich veličenstiev mórskeho kráľa Haralda V. a kráľovnej Sonje na Slovensku chápeme ako posilnenie a rozvoj našich dobrých vzájomných vzťahov v ďalších oblastiach spolupráce.  

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok