Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2022Vladislav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na následky fajčenia zomiera každý druhý fajčiar.
Na následky fajčenia zomiera každý druhý fajčiar.
30.05.2019 11:20 Zaujímavosti
WHO sa v rámci svetového dňa bez tabaku zameria na zdravie pľúc
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.05.2019 11:20 Zaujímavosti

WHO sa v rámci svetového dňa bez tabaku zameria na zdravie pľúcŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zamerala tohtoročnú kampaň pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku na zdravie pľúc. ktoré pripadá na zajtrajší deň teda 31. mája. Podľa WHO má kampaň výraznejšie upriamiť pozornosť na skutočnosť, že fajčenie zdravie ľudí po celom svete. Motto Svetového dňa bez tabaku znie: "Nedovoľ, aby ti tabak zobral dych." a "Vyber si zdravie, nie tabak."


Kampaň v tomto roku je zacielená najmä na negatívne účinky tabakových výrobkov na zdravie pľúc (čo zahŕňa oblasť od rakoviny až po chronické respiračné choroby), a tiež na kľúčovú úlohu pľúc pre zdravie ľudí. WHO sa pravidelne obracia na politikov, aby zaviedli účinné opatrenia na znižovanie spotreby cigariet a ďalších tabakových výrobkov. Aj tohtoročná kampaň obsahuje takúto výzvu.

 

 

 

Fajčenie a vystavenie iných ľudí dymu z fajčenia, teda pasívnemu fajčeniu, sú podľa odborníkov hlavné rizikové faktory pre vznik tuberkulózy, rakoviny pľúc, astmy či chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Podľa WHO na následky fajčenia zomiera každý druhý fajčiar. Na epidémiu fajčenia každý rok zomiera vyše sedem miliónov ľudí. Z nich šesť miliónov sú konzumenti alebo bývalí konzumenti tabakových výrobkov a približne 890.000 nefajčiarov, ktorí sú proti svojej vôli vystavení tabakovému dymu. Každých šesť sekúnd zomrie na svete jeden človek na následky fajčenia, čo predstavuje jedného dospelého z desiatich.

 

 

"Pasívne fajčenie zabíja," opätovne zdôraznila WHO. Za pasívne fajčenie sa označuje vdychovanie tabakového dymu ľuďmi, ktorí síce nefajčia, ale sú nútení vdychovať tento dym v uzavretých priestoroch, ako napríklad v reštaurácii alebo na pracovisku. Tabakový dym obsahuje vyše 4000 chemických látok, z ktorých najmenej 250 je škodlivých a vyše 50 kancerogénnych, pripomenula WHO.

 

 

Takmer 80 % z miliardy fajčiarov na svete žije v krajinách s nízkym príjmom. Od roku 1987, keď WHO zaviedla Svetový deň bez tabaku, bojuje táto svetová organizácia proti fajčeniu. Požívanie tabakových výrobkov patrí podľa nej medzi epidémie, ktorým sa dá predchádzať. Na Slovensku sú nefajčiari chránení Zákonom o ochrane nefajčiarov.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok