Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2022Oliver
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.
Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.
02.11.2020 13:41 Domov
Z nórskych a EHP-grantov môžu slovenskí umelci dostať takúto čiastku. Čo všetko Škandinávci podporia?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.11.2020 13:41 Domov

Z nórskych a EHP-grantov môžu slovenskí umelci dostať takúto čiastku. Čo všetko Škandinávci podporia?Umelci, ktorí ostatné mesiace bili na poplach, sa dočkali dobrej správy, ktorú oznámila vicepremiérka Veronika Remišová.


BRATISLAVA - Umelci, ktorým sa v čase pandémie tiež žije veľmi ťažko, dostali veľmi dobrú správu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo výzvu v programe Podnikanie v kultúre, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca. Ten je financovaný z grantov EHP. Na podporu kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu na umelcov čaká 1,5 milióna eur, o ktoré teraz môžu žiadať.

 

Dopady krízy
„Oblasť kultúry a umenia čelí v čase pandémie veľmi zložitej situácii. Tisícky ľudí nemôžu pre koronakrízu vykonávať svoju prácu a zostali prakticky bez pravidelného príjmu. Štát im už pomáha cez viaceré schémy, ktorých cieľom je zmierniť dopady tejto krízy. Verím, že aj prostriedky z aktuálnej výzvy predstavujú nezanedbateľný grantový balíček, ktorý pracovníkom v kultúre, umení a kreatívnom priemysle umožní prekonať dopady koronakrízy,“ povedala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Jej rezort je od októbra už aj riadiacim orgánom pre nórske a EHP fondy.

 

 

Až 1,5 milióna eur
Na pomoc kreatívnemu priemyslu a celkovo kultúre môže ísť až 1,5 milióna eur. Jednotliví umelci, ktorí o grant požiadajú, môžu dostať od 50 000 až do 200 000 eur. Granty sa týkajú oblastí: aktivity umeleckých a kultúrnych centier a priestorov venujúcich sa živým vystúpeniam; umelecké alebo kultúrne podujatia a predstavenia, festivaly, výstavy a iné podobné kultúrne činnosti či kultúrne, umelecké a vzdelávacie činnosti.

 

Aj knihy

Na svoje si však môžu prísť aj spisovatelia, keďže výzvy sa týkajú aj štvrtej oblasti, ktorou je písanie, editovanie, produkcia, distribúcia, digitalizácia a publikovanie hudby a literatúry, vrátane prekladov. Napokon žiadať je možné aj v časti podpora bilaterálnej spolupráce v oblasti súčasného umenia a kultúry s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom.
 

 

Aj na spoluprácu s menšinami

V predošlej výzve sa takto napríklad podporili projekty zamerané na slovensko-islandskú spoluprácu pri rozvoji malých kultúrnych centier, v prehlbovaní rozvoja publika z rôznych zraniteľných a znevýhodnených skupín, ale aj v podpore migrantov, a to takým spôsobom, že sa podporia ich kultúrne aktivity.
 

Aktuálna výzva bude k dispozícii do 25. februára 2021 a nachádza sa na tomto linku: https://www.eeagrants.sk/vyzvy/vyzva-na-podporu-sucasneho-umenia-a-kultury-clt03/
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky

Foto:  SITA/Branislav Bibel/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok