Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.
Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.
02.11.2020 13:41 Domov
Z nórskych a EHP-grantov môžu slovenskí umelci dostať takúto čiastku. Čo všetko Škandinávci podporia?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.11.2020 13:41 Domov

Z nórskych a EHP-grantov môžu slovenskí umelci dostať takúto čiastku. Čo všetko Škandinávci podporia?Umelci, ktorí ostatné mesiace bili na poplach, sa dočkali dobrej správy, ktorú oznámila vicepremiérka Veronika Remišová.


BRATISLAVA - Umelci, ktorým sa v čase pandémie tiež žije veľmi ťažko, dostali veľmi dobrú správu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo výzvu v programe Podnikanie v kultúre, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca. Ten je financovaný z grantov EHP. Na podporu kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu na umelcov čaká 1,5 milióna eur, o ktoré teraz môžu žiadať.

 

Dopady krízy
„Oblasť kultúry a umenia čelí v čase pandémie veľmi zložitej situácii. Tisícky ľudí nemôžu pre koronakrízu vykonávať svoju prácu a zostali prakticky bez pravidelného príjmu. Štát im už pomáha cez viaceré schémy, ktorých cieľom je zmierniť dopady tejto krízy. Verím, že aj prostriedky z aktuálnej výzvy predstavujú nezanedbateľný grantový balíček, ktorý pracovníkom v kultúre, umení a kreatívnom priemysle umožní prekonať dopady koronakrízy,“ povedala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Jej rezort je od októbra už aj riadiacim orgánom pre nórske a EHP fondy.

 

 

Až 1,5 milióna eur
Na pomoc kreatívnemu priemyslu a celkovo kultúre môže ísť až 1,5 milióna eur. Jednotliví umelci, ktorí o grant požiadajú, môžu dostať od 50 000 až do 200 000 eur. Granty sa týkajú oblastí: aktivity umeleckých a kultúrnych centier a priestorov venujúcich sa živým vystúpeniam; umelecké alebo kultúrne podujatia a predstavenia, festivaly, výstavy a iné podobné kultúrne činnosti či kultúrne, umelecké a vzdelávacie činnosti.

 

Aj knihy

Na svoje si však môžu prísť aj spisovatelia, keďže výzvy sa týkajú aj štvrtej oblasti, ktorou je písanie, editovanie, produkcia, distribúcia, digitalizácia a publikovanie hudby a literatúry, vrátane prekladov. Napokon žiadať je možné aj v časti podpora bilaterálnej spolupráce v oblasti súčasného umenia a kultúry s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom.
 

 

Aj na spoluprácu s menšinami

V predošlej výzve sa takto napríklad podporili projekty zamerané na slovensko-islandskú spoluprácu pri rozvoji malých kultúrnych centier, v prehlbovaní rozvoja publika z rôznych zraniteľných a znevýhodnených skupín, ale aj v podpore migrantov, a to takým spôsobom, že sa podporia ich kultúrne aktivity.
 

Aktuálna výzva bude k dispozícii do 25. februára 2021 a nachádza sa na tomto linku: https://www.eeagrants.sk/vyzvy/vyzva-na-podporu-sucasneho-umenia-a-kultury-clt03/
 reklama


Zdroj: SITA/Netky

Foto:  SITA/Branislav Bibel/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok