Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker
27.07.2017 15:03 Domov
Za návrhom na zlúčenie s UK nie je podľa Druckera snaha o likvidáciu Slovenskej zdravotníckej univerzity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.07.2017 15:03 Domov

Za návrhom na zlúčenie s UK nie je podľa Druckera snaha o likvidáciu Slovenskej zdravotníckej univerzityBRATISLAVA - Za zámerom zlúčenia Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) s Univerzitou Komenského (UK), ktorý obe kritizujú, nie je podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) snaha zlikvidovať SZU.


"Nemá dôjsť k zániku SZU, ale k prechodu práv a povinností z jednej univerzity na druhú," povedal Drucker. Sľubuje si od toho kvalitnejšiu výučbu zdravotníkov.

 

Drucker pripomína, že o zefektívnení vzdelávania zdravotníkov hovorí aj programové vyhlásenie vlády. "Naším cieľom nie je likvidovať SZU, ktorá má aj z hľadiska doškolováku významné historické postavenie, ale skvalitniť výučbu pregraduálnu a postgraduálnu. Určite budeme vytvárať podmienky, ktoré budú vyhovovať obidvom univerzitám," skonštatoval minister.

 

O zrušení SZU neuvažuje, pokiaľ by sa na zlúčení s univerzitami nedohodol, Drucker pripúšťa ešte transformáciu SZU zo štátnej na verejnú vysokú školu. Tento krok však podľa jeho slov nesie riziká.

 

"SZU by v tej chvíli nemusela prejsť niektorými akreditačnými programami, takisto z hľadiska hospodárenia by sa dostala do veľkých problémov," uviedol Drucker s tým, že cieľom je sa tomu vyhnúť, aby nedošlo k ohrozeniu výučby.

 

Zámer ministerstiev zdravotníctva a školstva zlúčiť Slovenskú zdravotnú univerzitu s Univerzitou Komenského sa nepáči ani jednej zo škôl. Vedenie SZU tvrdí, že predložený návrh je v rozpore so zákonom o vysokých školách, rovnako má pochybnosti o vplyve zmeny na kvalitu vzdelávania. UK zase žiada namiesto zlúčenia likvidáciu.

 

Ministerstvo podľa Druckera o pláne s oboma univerzitami viackrát rokovalo. UK sa má obávať zlúčenia pre zadlženie SZU. Rovnako argumentuje, že zmena by sa mala urobiť od začiatku akademického a nie kalendárneho roka, o čom Drucker nemá problém diskutovať. "Čo sa týka samotnej SZU, mňa mrzí, že sme nenašli zhodu. Dôvod, prečo chceme mať jednu silnú zdravotnícku školu v Bratislave, súvisí aj s výstavbou Rázsoch, nových teoreticko-vedeckých ústavov," doplnil. Upozornil, že fakulty nezaniknú, ale prejdú pod UK.

 

Štátna SZU je jedinou zdravotníckou univerzitou na Slovensku, ktorá je monotematicky venovaná vzdelávaniu v zdravotníckych povolaniach vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania. Od budúceho roka sa má zlúčiť s Univerzitou Komenského. Obe školy sídlia v Bratislave. Ministerstvá zdravotníctva a školstva koncom minulého mesiaca predložili zákon o ich zlúčení.

 

Drucker poukazuje, že SZU je v súčasnosti jediná štátna vysoká škola a náklady na výučbu sú v porovnaní s verejnou vysokou školou dvojnásobné. Na nehospodárnosť upozorňoval aj Najvyšší kontrolný úrad. SZU nehospodárnosť odmietala, naopak, tvrdí, že je zo strany ministerstva podfinancovaná.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok