Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.07.2018 12:50 Domov
Za nekosenie pozemkov s inváznymi rastlinami hrozia vysoké pokuty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.07.2018 12:50 Domov

Za nekosenie pozemkov s inváznymi rastlinami hrozia vysoké pokutyBANSKÁ BYSTRICA – V nasledujúcich dňoch sa budú zvyšovať denné koncentrácie peľu najvýznamnejších alergénov leta – paliny a ambrózie. V prípade ambrózie ide o inváznu rastlinu, ktorú sú vlastníci neobhospodarovaných pozemkov povinní odstraňovať na vlastné náklady, pričom o pozemky sa musia starať tak, aby sa tieto rastliny opätovne nešírili. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, za porušenie týchto povinností hrozí právnickým osobám a podnikateľom pokuta viac ako deväťtisíc eur a fyzickým osobám viac ako tritisíc eur.


Za invázne rastliny sa podľa zákona považujú nepôvodné druhy, ktorých samovoľné šírenie ohrozuje biologickú rozmanitosť pôvodnej flóry. Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny. Inváznymi rastlinami sú ambrózia palinolistá, glejovka americká, rod pohánkovec (krídlatka), boľševník obrovský, netýkavka žliazkatá, zlatobyľ kanadská a zlatobyľ obrovská. Medzi invázne dreviny patria pajaseň žliazkatý, beztvarec krovitý, kustovnica cudzia a javorovec jaseňolistý.

Ambrózia má mnohonásobne vyššiu produkciu peľu ako palina. Jedna rastlina vyprodukuje až niekoľko miliárd peľových zŕn a prahové množstvo pre vyvolanie symptómov je už dvadsať peľových zŕn v kubickom metri vzduchu, preto aj alergikov na ambróziu pribúda. Neliečená alergia na ambróziu podobne ako aj u iných silných alergénov spôsobuje výrazné zhoršenie zdravotného stavu a často prechádza do astmy. „Alergiu na ambróziu možno liečiť alergénovou imunoterapiou. No ak je liečba neúspešná, potom už možno potláčať len príznaky. To znamená užívanie liekov po celý život. Preto si treba uvedomiť, že ak necháme ambróziu na vlastnom pozemku nepokosenú, ohrozujeme tým zdravie aj druhých, a to nielen v bezprostrednej blízkosti,“ doplnila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v Slovenskej republike.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok