Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.04.2014 13:59 Domov
Za neplatnú STK a EK je pokuta, KDH to chce zmeniť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.04.2014 13:59 Domov

Za neplatnú STK a EK je pokuta, KDH to chce zmeniťBRATISLAVA - Majitelia vozidiel môžu dostať automaticky pokutu 332 eur, ak ich vozidlo nemá platnú technickú a emisnú kontrolu (STK a EK).


Chcú to zmeniť poslanci NR SR za KDH Pavol Zajac a Ján Hudacký, ktorí predložili do parlamentu novelu zákona. Podľa ich návrhu by mal okresný úrad upozorniť vodiča a dať mu 30-dňovú lehotu na predloženie platných dokladov. Podľa predloženej novely teda najprv príde upozornenie, že podľa registra vozidiel uplynula lehota platnosti technickej alebo emisnej kontroly. Ak do 30 kalendárnych dní nepredloží majiteľ vozidla príslušnému okresnému úradu platný doklad o STK alebo EK, potom môže úrad začať správne konanie o uložení pokuty 166 eur za každú kontrolu a vozidlo.

 

Podľa informácií z ministerstva dopravy na Slovensku je až 150-tisíc áut bez platnej STK a EK. „Všetkým týmto majiteľom vozidiel chceme dať druhú šancu a zároveň zaviesť štandard, že najprv vám z úradu príde upozornenie, že vám skončila platnosť STK alebo EK. Ak do 30 dní nezareagujete, tak až potom vám úrad bude môcť uložiť pokutu,“ zdôvodnil predloženie návrhu pre agentúru SITA poslanec Pavol Zajac. 

 

Primárnou úlohou štátu by podľa ďalšieho predkladateľa, poslanca Jána Hudackého, nemalo byť striehnutie na každé zaváhanie alebo zábudlivosť občanov, ale to, aby po našich cestách chodili vozidlá vo vyhovujúcom technickom stave. „V súkromnej sfére, v poisťovníctve alebo v bankovníctve je normálne, že vám najprv príde upomienka a až potom nastupujú sankcie. Chceme, aby takýto štandard platil aj pre štátne inštitúcie,“ dodal poslanec Ján Hudacký pre agentúru SITA. 

 

Do roku 2011 mohli byť pokutovaní vodiči motorových vozidiel bez platnej STK alebo EK iba vtedy, ak ich pri jazde vozidlom zastavili policajti. Novelizácia zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá vstúpila do účinnosti 1. februára 2012, umožňuje v rámci správneho konania sankcionovať majiteľov vozidiel aj odborom cestnej dopravy a pozemných komunikácií okresného úradu. Pokuta môže byť uložená za každé vozidlo a za každú kontrolu, bez ohľadu na to, či je vozidlo prevádzkované alebo je dlhodobo „zaparkované“ v garáži alebo stodole. 

 

Pravidelnú technickú a emisnú kontrolu musí v presne stanovených lehotách absolvovať každé vozidlo, ktoré je prihlásené do evidencie vozidiel, a to bez ohľadu na to, či reálne jazdí, alebo nie. Táto povinnosť vyplýva z predpisov Európskej únie a na Slovensku platí od marca 2005. Lehoty kontrol sa odvíjajú od dátumu prvej evidencie vozidla.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok