Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2020Berta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.04.2019 21:08 Domov
Za posledných desať rokov došlo k 40 požiarom v kultúrnych pamiatkach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.04.2019 21:08 Domov

Za posledných desať rokov došlo k 40 požiarom v kultúrnych pamiatkachBRATISLAVA - Za posledných desať rokov došlo k vzniku 40 požiarov v slovenských kultúrnych pamiatkach, čo predstavuje dve percentá z ich celkového počtu.


O tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Doplnila, že príslušníci HaZZ sa pravidelne zúčastňujú taktických cvičení v kultúrnych pamiatkach.

 

"Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v kultúrnych pamiatkach za posledných desať rokov je nedbanlivosť osôb, respektíve nezodpovedné konanie," uviedla Farkasová.

 

Hasiči realizovali v rokoch 2013 – 2017 audit vybraných kultúrnych pamiatok. V rámci Slovenska zmapovali 2450 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré sú svojou podstatou a charakterom stavbami historického významu a sú vytvorené ľudskou stavebnou činnosťou z materiálov používaných v období ich realizácie.

 

Príslušníci HaZZ sa podľa Farkasovej pravidelne zúčastňujú taktických cvičení v kultúrnych pamiatkach. "Preveruje sa ich pripravenosť, nasadzovanie síl a prostriedkov a postup pri zdolávaní prípadného požiaru," priblížila.

 

Ochranu kultúrnych pamiatok pred požiarmi upravuje podľa Farkasovej zákon o ochrane pred požiarmi. "Jeho vykonávacie vyhlášky upravujú oblasť plnenia povinností na úseku ochrany pred požiarmi," vysvetlila.

 

Pripomenula tiež, že plnenie týchto povinností platí rovnako aj pre vlastníkov a správcov kultúrnych pamiatok. "Každý vlastník, respektíve správca nehnuteľnej kultúrnej pamiatky by mal mať ustanovenú odborne spôsobilú osobu (technika požiarnej ochrany alebo špecialistu požiarnej ochrany), ktorá zabezpečuje plnenie povinností na úseku ochrany pred požiarmi," uzavrela.

 reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok