Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jan. 2022Gašpar
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.11.2021 16:01 Domov
Za prekročenie rýchlosti či telefonovanie za volantom môže hroziť 6-mesačný zákaz činnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.11.2021 16:01 Domov

Za prekročenie rýchlosti či telefonovanie za volantom môže hroziť 6-mesačný zákaz činnostiBRATISLAVA - Rezort vnútra chce takýmto spôsobom zakročiť proti cestným pirátom, ktorí pravidelne prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť či telefonujú za volantom.


Za podstatné prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti, telefonovanie za volantom bez systému "voľné ruky" alebo používanie mobilného zariadenia by mohol po novom hroziť okrem pokuty aj zákaz činnosti na šesť mesiacov. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú Ministerstvo vnútra (MV) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

 

Porušovanie pravidiel cestnej premávky

Dané priestupky navrhol rezort zaradiť medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Novelizáciou zákona o priestupkoch by chcel umožniť, aby sa mohli prejednávať aj v správnom konaní.

 

 

"(Správny orgán) následne môže uložiť aj sankciu zákazu činnosti a ďalšie opatrenia ukladané pri recidíve závažných porušení pravidiel cestnej premávky," približuje rezort. Ide napríklad o preskúšanie odbornej spôsobilosti či preskúmanie zdravotnej a psychickej spôsobilosti.

 

Závažným porušením pravidiel má byť prekročenie dovolenej rýchlosti v obci o 20 kilometrov za hodinu (km/h) a viac a mimo obce o 30 km/h a viac.

 

"Dopravná polícia často zverejňuje zábery, kde vodiči doslova preletia cez obec, cez priechod pre chodcov v rýchlosti 168 km/h a mimo obce aj 240 km/h. Za takéto agresívne a život ohrozujúce konanie uhradia pokutu, ktorá však nemá schopnosť ich odradiť od ďalšieho pokračovania v rýchlej jazde," zdôvodnil rezort.

 

Ukladanie pokút nezaberá

Prísnejšie sankcie by mohli policajti ukladať aj vtedy, ak vodič počas šoférovania drží v ruke alebo iným spôsobom obsluhuje mobil alebo iné obdobné zariadenie bez použitia systému "voľné ruky" alebo vykonáva inú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.

 

Poukazujú na množstvo vodičov telefonujúcich za volantom, nastavujúcich si cestu v navigácii, vodičov nákladných vozidiel sledujúcich notebooky.

 

 

Porušenie tejto povinnosti je podľa rezortu druhou najčastejšou príčinou ukladania pokuty v cestnej premávke. Výška sankcie je maximálne 100 eurÚčinnosť návrhu zákona sa navrhuje od 1. mája 2022.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  Unsplash, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok