Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
05.10.2012 07:46 Politika
Začala sa schôdzka o kohéznej politike EÚ, prekvapenia sa neočakávajú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.10.2012 07:46 Politika

Začala sa schôdzka o kohéznej politike EÚ, prekvapenia sa neočakávajúZačala sa schôdzka o kohéznej politike EÚ, prekvapenia sa neočakávajú - Politika Cieľom je vyzvať zvyšné členské štáty na neznižovania výdavkov na politiku súdržnosti. Predstavitelia 15 krajín Európskej únie (EÚ) a Chorvátska, ktoré sa stane členom únie b


Cieľom je vyzvať zvyšné členské štáty na neznižovania výdavkov na politiku súdržnosti.

Predstavitelia 15 krajín Európskej únie (EÚ) a Chorvátska, ktoré sa stane členom únie budúci rok, sa dnes na Bratislavskom hrade zišli na rokovaní zoskupenia Priatelia kohézie. Ich cieľom je vyzvať zvyšné členské štáty na neznižovania výdavkov na politiku súdržnosti. Podľa zatiaľ známeho návrhu Európskej komisie (EK) by sa pritom ich objem v rokoch 2014 až 2020 mal pohybovať na úrovni 339 miliárd eur. To predstavuje oproti predchádzajúcemu obdobiu ich zníženie o 4,5 % alebo 15,8 miliardy eur.

Čistí prispievatelia do európskeho rozpočtu ako Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Dánsko presadzujú výraznejšie úspory v návrhu celkového rozpočtu, ktorého objem presahuje 1 bilión eur. Hovorí sa o škrtoch na úrovni 100 až 150 miliárd eur, čiže 10 až 15 %. Objem peňazí na vyrovnávanie regionálnych rozdielov by sa v tomto prípade mohol znížiť o 50 až 60 miliárd eur.

Výsledkom zasadnutia zoskupenia Priatelia kohézie má byť spoločná deklarácia. Poukázať v nej chcú na to, že nevidia priestor pre ďalšie škrty v politike súdržnosti nad rámec návrhu EK. Presadzujú smerovanie eurofondov prioritne do menej vyspelých krajín a regiónov. V prípade, že sa členské štáty nedohodnú na podobe eurorozpočtu do konca tohto roka, je podľa nich ohrozené čerpanie eurofondov od 1. januára 2014. "S vysokou pravdepodobnosťou dosiahneme výsledok, ktorý nebudú môcť ostatné krajiny v rámci EÚ ľahko odignorovať a budú sa týmto postojom musieť zaoberať," avizoval premiér Robert Fico.

Dnešného stretnutia sa okrem predstaviteľov 16 krajín zúčastnia aj predseda EK José Manuel Barroso, predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz či podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Skupina vznikla pred siedmimi rokmi s cieľom vytvoriť rámec pre diskusiu a koordináciu pozícií štátov, ktoré sú hlavnými príjemcami prostriedkov politiky súdržnosti.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok