Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.02.2017 15:56 Ekonomika
Základná organizácia OZ KOVO vo VW SK nevie preukázať počet svojich členov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.02.2017 15:56 Ekonomika

Základná organizácia OZ KOVO vo VW SK nevie preukázať počet svojich členovBRATISLAVA – Základná organizácia (ZO) Odborového zväzu (OZ) KOVO Volkswagen Slovakia (VW SK) pôsobiaca v bratislavskej automobilke nevie hodnoverne preukázať aktuálny počet svojich členov.


Uviedol to jej predseda Branislav Chmúrny po utorňajšom (7.2.) kole kolektívneho vyjednávania s vedením spoločnosti. Rokovania pre spor dvoch odborových organizácií nateraz uviazli na mŕtvom bode.

Organizácia patriaca pod OZ KOVO prišla o väčšinu svojich členov po tom, čo ju zväz v októbri 2016 poslal do likvidácie.

 

Dôvodom bol spor medzi jej vtedajším šéfom Zoroslavom Smolinským a predsedom zväzu Emilom Machynom. Smolinský založil Moderné odbory Volkswagen, ktoré dnes podľa neho zastupujú viac než 7000 zamestnancov. Sporom sa už zaoberá aj súd.

 

Nový predseda konsolidovanej ZO OZ KOVO VW SK Chmúrny zamestnancov podniku na sociálnej sieti informoval, že na žiadosť zamestnávateľa mali byť na tohtotýždňovom stretnutí preukázané počty členov oboch odborových organizácií. Tvrdí, že to hodnoverne urobiť nevie, pretože Smolinský zadržiava originálnu dokumentáciu zahŕňajúcu aj evidenciu členov OZ KOVO.

 

„Dokumentácia mala byť na základe vykonateľného rozhodnutia súdu zložená pánom Smolinským do úschovy Okresného súdu Bratislava IV. Pán Smolinský však rozhodnutie súdu nesplnil a do dnešného dňa dokumentáciu do súdnej úschovy nezložil, takže bude výkon rozhodnutia uskutočnený exekútorom,“ vysvetlil Chmúrny.

 

Základná organizácia podľa neho navrhla moderným odborom a zamestnávateľovi, aby sa pokračovalo vo vyjednávaní za účasti všetkých troch subjektov s cieľom uzavretia kolektívnej zmluvy. „Zo strany zamestnávateľa bola vznesená požiadavka, aby obe odborové organizácie dospeli k vzájomnej zhode a ukončil rokovanie,“ priblížil Chmúrny.

 

Dodal, že obe organizácie zastupujúce zamestnancov potom spoločne prediskutovali navrhované zmeny kolektívnej zmluvy, ale nedohodli sa. „ZO OZ KOVO VW SK aj naďalej trvá na tom, aby sa obe odborové organizácie zúčastňovali kolektívneho vyjednávania,“ zdôraznil Chmúrny.

 

Smolinský hovorí, že s organizáciou OZ KOVO sa na preukázaní počtu členov snažili dohodnúť. „Odmietli to s tvrdením, že nám to preukázať nevedia, a deklarovali, že kópie odhlášok, ktoré sme im zaslali, neakceptujú. Taktiež neakceptovali našu ponuku, že počty svojich členov si môžu za našej prítomnosti zistiť zrátaním originálov odhlášok, ktoré sú v trezore uschované pre súdne účely. Aj túto ponuku odmietli,“ opísal.

 

Vedenie automobilky očakáva, že sa rozhádaní odborári dohodnú na spoločných požiadavkách a do ich sporu nezasahuje. Ak sa tak nestane, rokovať bude so silnejšou organizáciou. Tú môže pomôcť určiť rozhodca poverený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

 

 

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok