Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Slovensko nákúpilo správne testy
Slovensko nákúpilo správne testy
07.03.2021 09:04 Koronavirus
Zakúpené testy sú podľa ministerstva zdravotníctva vhodné na samotestovanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.03.2021 09:04 Koronavirus

Zakúpené testy sú podľa ministerstva zdravotníctva vhodné na samotestovanieBRATISLAVA - Mnisterstvo zdravotníctva potvrdilo, že testy, ktoré zakúpilo Slovensko, sú vhodné na samotestovanie. Dokonca môžu mať i vyššiu presnosť.


Slovensko zakúpilo 35 miliónov testov, o ktorých sa podľa Ministerstva zdravotníctva šíria konšpirácie zavádzajúce tvrdenia. Ministerstvo však potvrdilo, že zabezpečilo vhodné testy, pre ktoré rezort požiadal Úrad pre normalizáciu, meteorológiu a skúšobníctvo SR o výnimku povolenia na samotestovanie.

 

 

Prečítajte si tiež: Krajčí vybavil prelomovú vec. Ľudia na Slovensku sa budú môcť otestovať sami

 

Expert na zdravotníctvo a bývalý generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana totiž konštatoval, že Slovensko neobjednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale ďalších 35 miliónov antigénových testov.

Eliášová vysvetlila, že Česká republika tento týždeň udelila výnimku na používanie testov Standard Q Covid Ag od spoločnosti Biosensor na samotestovanie. O udelenie výnimky pre tento istý výrobok požiadalo úrad pre normalizáciu aj ministerstvo zdravotníctva.

 

V prípade testov Clinitest ® Rapid COVID-19 už Nemecký Federálny inštitút pre farmaceutické a lekárske výrobky vydal povolenie na núdzové použitie, aby bolo možné tento test použiť aj ako samotest.

 

„Nazálne testy môžu mať len o niečo nižšiu presnosť, niektoré štúdie dokonca uvádzajú vyššiu presnosť. Odber sa realizuje z prednej časti nosa, no zároveň tampónom, ktorý pri výtere zasiahne oveľa väčšiu plochu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva.

Taktiež popiera tvrdenie, že kúpa týchto testov je v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie. Európska komisia v novej stratégii pripúšťa používanie antigénových testov na samotestovanie. „Navyše samotný nákup testov realizovala Slovenská republika prostredníctvom Európskej komisie,“ uzavrela hovorkyňa Eliášová.

 

Súvisiaci článok: Bude 35 miliónov samotestov poskytnutých pre slovenské domácnosti? Smatana tvrdí, že sme nič také neobjednalireklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok