Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
ilustračné foto
ilustračné foto
01.09.2013 17:00 Ekonomika
Zásobníky plynu boli v polovici augusta naplnené na 50 %
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.09.2013 17:00 Ekonomika

Zásobníky plynu boli v polovici augusta naplnené na 50 %BRATISLAVA - Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 1,5 milióna odberateľov plynu vo všetkých spotrebiteľských segmentoch.


V zásobníkoch prevádzkovateľov Nafta, a. s., Pozagas, a. s., SPP Storage, a. s., bolo k 14. augustu 2013 uskladnených 1,78 miliardy m3 zemného plynu, teda približne 50 % z celkovej kapacity. Vyplýva to z návrhu správy Ministerstva hospodárstva (MH) SR o zabezpečení dodávok energií a riešení prípadných núdzových stavov, ktorou by sa v najbližšom období mala zaoberať vláda SR.

"Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pritom pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov, ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov," informoval ďalej rezort hospodárstva.

"Na základe poskytnutých informácií a v zmysle vydaných rozhodnutí by dodávka zemného plynu pre odberateľov na Slovensku v období od 1. novembra 2013 do 31. marca 2014 mala byť plne zabezpečená plynom uskladneným v zásobníkoch, plynom vyrobeným na vymedzenom území a na základe zmlúv o výpomocných dodávkach využitím cezhraničnej kapacity sietí," ubezpečilo MH SR.

Celková uskladňovacia kapacita zásobníkov na území SR je podľa správy 3,02 miliardy m3, pričom maximálny denný pevný ťažobný výkon je 39 miliónov m3 plynu. Maximálny denný ťažobný výkon vrátane tzv. prerušiteľných výkonov je viac ako 44 miliónov m3, maximálny denný vtlačný výkon viac ako 31 miliónov m3 plynu.

Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 1,5 milióna odberateľov plynu vo všetkých spotrebiteľských segmentoch. Najvýznamnejším dodávateľom plynu je spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP). Dodávku zemného plynu má zabezpečenú na základe dlhodobej zmluvy s ruskou spoločnosťou Gazprom Export. Uvedená zmluva bola podpísaná v novembri 2008 s platnosťou od 1. januára 2009 na obdobie 20 rokov.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok