Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
25.07.2011 08:37 Zaujímavosti
Zateplenie jednej steny náklady na energie nezníži
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.07.2011 08:37 Zaujímavosti

Zateplenie jednej steny náklady na energie nezníži
Letné obdobie je sezónou stavebných prác a rekonštrukcií. Vybavenie nových i starších domov vrstvou dôkladnej tepelnej izolácie nie je spôsobené žiadnou módnou vlnou. Množstvo plynu a elektriny, ktoré v súčasnosti príbytky spotrebujú, nie je možné v budúcnosti dlhodobo zabezpečiť. "Aj napriek vývoju moderných technológií stavebný materiál, ktorý by sám o sebe dokázal udržať komfortnú teplotu v budove bez toho, aby nezabral z jej pôdorysu viac ako pol metra po celom obvode, zatiaľ neexistuje," uviedol pre TASR produktový manažér spoločnosti Knauf Insulation Miroslav Zliechovec.
      Niektorí investori v snahe ušetriť investičné náklady chcú podľa jeho slov obmedziť zateplenie len na jednu, najčastejšie severnú stenu. "Projekt zatepľovania je potrebné navrhnúť a realizovať komplexne, čiastkové riešenia nemajú zmysel. Teplo z budovy uniká odvšadiaľ, ak zateplíte len jednu stenu, bude odchádzať cez ostatné konštrukcie, okná, strechu či podlahu. Zníženie nákladov na vykurovanie po vykurovacom období v takomto prípade nebude výrazné a investícia stráca na efektivite,"  vysvetlil.
      Poukázal na to, že sa nedá všeobecne povedať, aký typ a hrúbka izolačného materiálu sa hodí na každú stavbu, na hrúbke a druhu tepelnej izolácie sa však podľa Zliechovca šetriť neoplatí. Ozrejmil, že izolácie z minerálnej vlny majú síce mierne vyššiu cenu ako polystyrén, ale prinášajú iné výhody, ako napríklad nehorľavosť, pohlcovanie nadmerného hluku a paropriepustnosť, čím stena získava priedušnosť. "Najväčšiu časť rozpočtu celkovej obnovy budov tvoria fixné výdavky spojené so stavebnými a lešenárskymi prácami, takže zvýšená cena za hrubší a kvalitnejší izolačný materiál celkové náklady významne neovplyvní," zhrnul.
      Poznamenal, že užívatelia domov pri zatepľovaní tiež zvyknú "prerobiť" zlým výberom zhotoviteľa, pri ktorom sa tiež prejavuje prehnaná snaha šetriť za každú cenu. Upozornil, že seriózna firma má svoju hranicu pod ktorú nepôjde, aby dodržala kvalitu. "Kvalitná robota sa dá urobiť s kvalitným materiálom, skúsenými a vyškolenými ľuďmi a kvalitným náradím. Dobrodruhovia  dokážu pri snahe získať zákazku za každú cenu ísť výrazne pod trhovú cenu. Zamenia materiál za lacnejší, menej kvalitnejší a nesystémový , často úplne nevhodný na použitie pre zatepľovaní. Dôsledkom býva nízka kvalita diela, nedodržiavanie technologických predpisov, kratšia životnosť diela a poruchy," uzavrel.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok