Upchatý nos, tráviace ťažkosti, plynatosť alebo črevné kŕče, na všetky tieto problémy je mäta to pravé. Vie osviežiť dych a vo forme čaju či oleja dokáže dokonca upokojiť napríklad morskú chorobu a nevoľnosť.
Ak máte radi vôňu a chuť mäty piepornej, potom to využite a naordinujte si ju pri ťažkostiach s trávením, pri prechladnutí alebo v dňoch, kedy vás bolí hlava.
Ideálne je, keď si svoju mätu vypestujete a zožnete predtým, ako vykvitne - v tej dobe má najviac silíc a mentolu, teda aj najväčšiu silu. Používať sa dá ale vždy. A príjemné je, že ju môžete počas sezóny odstrihovať, bez toho, aby akokoľvek utrpela - naopak sa väčšinou ešte rozrastie. Mätu piepornú kúpite bežne aj predpestovanú v kvetináči v obchodoch s potravinami, takže ju budete mať po ruke celoročne. A v akých formách sa užíva?
Mätový čaj - na prípravu môžete použiť čerstvé i nasušené listy. Z polievkovej lyžice sušených listov vyrobíte čaj preliatím 0,5 l vriacej vody. Nechajte asi desať minút lúhovať, zlejte a popíjajte po jedle alebo medzi jedlami - pri ťažkostiach alebo len tak na chuť. Ak máte bylinku čerstvú, potom čaj vyrobíte jej krátkym prevarením - použite asi sedem lístkov mäty na 0,5 l vody. V zmesi s ostatnými bylinami možno mätu používať dlhodobo. Ak by ste ju užívali samostatne, potom liečebnú kúru po desiatich dňoch prerušte. Čaj sa nehodí pre deti a dojčatá, vyhnúť by sa mu teda mali aj dojčiace ženy a tehotné by si ho mali dopriať len občas.
Mätový olej - môžete si ho kúpiť aj vyrobiť doma. Stačí otrhať lístky z mäty, ktorá ešte nekvitla. Na 50 gramov lístkov pridajte 250 ml kvalitného, zastudena lisovaného rastlinného oleja, premiešajte, uzavrite do pohára a dajte na približne 14 dní lúhovať. Potom stačí precediť, naliať do menších pohárikov a uchovávať v chlade. Olej môžete používať vnútorne i zvonka.

Mätový likér - do pollitra alkoholu bez príchuti (ideálna je vodka) pridajte asi šesť vetvičiek mäty. Nechajte lúhovať asi tri týždne - dôležité je, aby bola nádoba na slnku. Potom preceďte a do alkoholu vmiešajte cukrový roztok zo ¼ litra vody a 20 gramov cukru. Dobre rozmiešajte a uchovávajte v chlade.
Mäta má široké spektrum účinkov a môže sa stať veľmi príjemným doplnkom vašej domácej lekárničky.
Tráviace ťažkosti - mäta pieporná má vynikajúce účinky, ak potrebujete uľaviť od kŕčov a zabrániť plynatosti. Obsahuje mentol, ktorý skvele funguje proti prekysleniu žalúdka a páleniu záhy. Ak na ne trpíte, dajte si po jedle hrnček mätového čaju.
Žlčníkové kamene - tie vraj vedia látky obsiahnuté v mäte rozpúšťať. V tomto prípade je najvhodnejší mätový olej v kapsuliach, ktoré sa rozpúšťajú až v čreve.
Bolesti brucha, nevoľnosť, striedanie hnačiek a zápchy, poruchy trávenia - to sú veľmi nepríjemné ťažkosti spojené so syndrómom dráždivého čreva a čaj alebo olej z mäty prinesú úľavu.
Nevoľnosť na cestách a morská choroba - aj na nich sa hodí mätový čaj, ktorý zmierni črevné kŕče a nutkanie na zvracanie a uvoľní psychiku.
Bolesť hlavy, svalov a kĺbov - všetky stlmí masáž mätovým olejom. Pridajte pár kvapiek do bežného masážneho prípravku alebo do obyčajného kokosového oleja.

Nachladnutie, problémy s prieduškami, zápal horných dýchacích ciest - môžete ich liečiť pomocou mätového čaju. Do vody na inhaláciu pridajte kvapku mätového oleja - uvoľnia sa tak dýchacie cesty. Vedľajším účinkom inhalácie je naparenie, vďaka ktorému sa vyčistí pleť a zbavíte sa čiernych bodiek.
Aromaterapia - keď do aromalampy kvapnete mätový olej, môžete si liečiť nielen nádchu, ale uľaví to aj pri bolestivej menštruácii, artritíde a bolesti kĺbov. Mäta pôsobí tiež aj ako afrodiziakum.
Proti zápachu z úst, aftám a zápalom ďasien - dezinfekčné vlastnosti mäty využite na problémy v ústnej dutine. Voda s pár kvapkami mätového oleja poslúži ako ústna voda, ktorú môžete kloktať.
Ekzém, žihľavka - mätový olej pomáha aj pri liečení kožných ťažkostí, avšak pozor: niekedy môže žihľavku sama vyvolať ako reakciu na silice v mäte obsiahnuté. Potom sa pre vás jej použitie nehodí.