Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2022Oliver
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
20.03.2022 13:00 Kultúra
Zbystrite pozornosť! Toto sú štyri znaky, na základe ktorých spoznáte pravého knihomila
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.03.2022 13:00 Kultúra

Zbystrite pozornosť! Toto sú štyri znaky, na základe ktorých spoznáte pravého knihomilaDovoľte mi predstaviť vám človeka obyčajne neobyčajného, knihomila ako sa patrí, takého, čo si toto označenie iste zaslúži. Ako vyzerá a podľa čoho je možné ho rozoznať? Nuž, iste by sa názory rôznili tak, ako sa rôznia ľudské tváre, avšak jedno je jasné zrejme každému.


Knihomil zbožňuje knihy, a to nie trochu, ani nie veľa, ale až na zošalenie! Skutočný milovník písaného slova by sa vzdal čohokoľvek, dokonca aj rozmanitého sveta sociálnych sietí, oželel  by aj iné záľuby, no ale knihy by z ruky nepustil.

Knihomil sa nachádza v ženskom i v mužskom prevedení, býva vysoký aj nízky, s tmavými alebo i svetlými vlasmi, s takou aj onakou preferenciou v obliekaní.

Ale čo tam po zovňajšku, radšej sa s ním spoznajme na základe postoja k najväčšej láske, teda k príbehom. Toto sú jeho štyri hlavné znaky.

 

 Po prvé, knihomil nemá jakživ dosť.

 

 

Poličky preplnené, aj čítačky elektronických kníh oznamujú alarmujúco vysoké číslo, knihomil si totiž robí nákupy, ako keby si zbieral zásoby hádam až do najstaršej staroby. Pokiaľ by sa uspokojil, mal by čo čítať dlho-predlho, ale čo čert nechcel, na stránke kníhkupectva sa objavil nový titul a zdá sa, že svet sa hneď a zaraz zrúti, ak poň nezájde. A tak sa k neprečítaným pridá ďalšia kniha, ktorá si bude musieť vyčkať na svoju vzácnu chvíľu slávy. Ako vravím, nemá dosť.

 

Po druhé, knihomil vidí knihy naozaj všade.

 

 

„Pamätáš si tú spolužiačku zo strednej? No tak tá sa rozviedla a nakoniec sa dala dokopy s niekým, kto s ňou zasa chodil na základnú. Nie je to šialené?“ reční knihomilov spoločník, tvár mu žiari nad klebetou.

 

„Ty,“ nadchne sa aj milý knihomil, „niečo podobné som čítala v jednej knihe. Jáj, ako sa len volala? Ale išlo tam o to, že...“

 

Po tretie, ak knihomila kniha vskutku zaujme, obetuje pre ňu i spánok alebo minimálne jeho polovicu.

 

 

 

„A čo si včera flámoval, že si taký zachrípnutý?“ pýta sa spolupracovník v stereotypnom zamestnaní a už-už sa pripravuje na pikantné detaily z nočného bdenia. Knihomil sa aj trochu zahanbí, ale pravdivo odpovie: „Ehm, nie, čítal som.“

 

Po štvrté, knihomil dokáže o postavách v prečítaných dielach debatovať, ako keby boli skutočné.

 

 

Ako keby žili kdesi v susedstve. Rozčuľuje sa, skutočne rozčuľuje, prečo hlavná hrdinka ešte neodhalila čosi, čo on už dávno vie,

Priam zúri, keď si nebodaj prečíta zlý koniec tam, kde mu nepasuje

A rozoberá osudy postáv do najmenších podrobností.

 

„Opustila manžela! Ona naozaj opustila takého dobrého manžela!“ soptí knihomol cestou vo vlaku a svoje rozhorčenie smeruje do mobilného telefónu. Je totiž spojený s iným milovníkom literatúry, ktorý zhodou okolností čítal rovnaký príbeh, a tak si majú čo povedať.

 

Trkocú a trkocú, až knihomil potom musí zložiť, pretože čoskoro ho vlak privezie na miesto určenia.

 

Mohlo by vás zaujímať: TIP NA KNIHU: Šesť vecí, ktoré by ste rozhodne mali vedieť o tvorbe slovenskej autorky Liny Elys

 

Prepáčte,“ poklepe ho po pleci neznáma pani, o niečo staršia, ale zasa nie priveľmi. „Nechcela som počúvať, ale nedalo sa. Asi to bude drzé, ale nemohli by ste ma s tým čerstvo opusteným mužom zoznámiť? Ak je taký, ako ste ho opísali, potom by som ho rada spoznala.“

 

Knihomil premýšľa, kalkuluje, či sa žena nepomýlila, až potom sa myseľ prebudí.

„Ach, on neexistuje. Rozprávali sme sa o knihe.“

 

Pokračovať by som mohla aj nekonečne dlho, ale myslím, že netreba. A ja sa už aj tak ponáhľam. Ospravedlňte ma, prosím, ale idem dočítať rozčítanú knihu. Je naozaj vynikajúca, môžete mi veriť.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok