Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. aug. 2020Oskár
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Jana Žitňanská
Jana Žitňanská
05.05.2016 11:58 Domov
Zdravotne postihnutí budú mať lepší prístup k internetovým službám
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.05.2016 11:58 Domov

Zdravotne postihnutí budú mať lepší prístup k internetovým službámBRATISLAVA - Ľudia so zrakovým a sluchovým postihnutím budú mať lepší prístup k internetovým službám orgánov a inštitúcií verejného sektora.


Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia sa totiž dohodli na prvých pravidlách platných pre celú EÚ, ktoré pre osoby so zdravotným postihnutím umožnia lepší prístup k webovým sídlam a mobilným aplikáciám verejných inštitúcií ako správne orgány, súdy, policajné oddelenia, štátne nemocnice, univerzity či knižnice. Nové pravidlá budú mať členské štáty povinnosť implementovať do svojich národných legislatív. "Po štyroch rokoch, odkedy Komisia prišla s návrhom smernice, milióny Európanov so zdravotným postihnutím konečne nebudú pri prístupe k internetu diskriminovaní. V čase, keď je internet pre obyvateľov hlavným nástrojom komunikácie a vyhľadávania informácií, je tento nový nástroj EÚ nevyhnutným krokom k vytvoreniu skutočne inkluzívnej digitálnej spoločnosti," uviedla europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA).


Dohodu privítala Národná rada občanov so zdravotným postihnutím na Slovensku (NROZP), ako aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). "Mimoriadne vysoko si ceníme skutočnosť, že boli akceptované prakticky všetky požiadavky organizácií osôb so zdravotným postihnutím, ako je prístupnosť webových sídiel, mobilných aplikácií a zverejňovaných dokumentov, intranetu a extranetu, ako aj systému na monitorovanie a vymáhanie dodržiavania smernice. Veríme, že práve počas slovenského predsedníctva EÚ sa podarí smernicu schváliť Európskym parlamentom i Radou EU a následne ju čo najskôr transponovať do slovenskej legislatívy," konštatovala Michaela Hajduková z NROZP. Nová smernica podľa nej zásadne zlepší podmienky života osôb so zdravotným postihnutím vrátane ich vzdelávania, zamestnávania, komunikácie s verejnou správou, využívania verejných služieb, e-governmentu a e-comerce a taktiež zníži odkázanosť ľudí so zdravotným postihnutím na pomoc iných osôb.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok