Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. apr. 2020Irena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Mladí lekári a študenti by sa mali zúčastňovať nových technológií a postupov.
Mladí lekári a študenti by sa mali zúčastňovať nových technológií a postupov.
06.02.2020 15:24 Domov
Zdravotníctvo bez inovácií ostane podľa odborníkov v začarovanom kruhu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.02.2020 15:24 Domov

Zdravotníctvo bez inovácií ostane podľa odborníkov v začarovanom kruhuBRATISLAVA - Ak nevytvoríme väčší priestor pre inovácie, naše zdravotníctvo ostane v začarovanom kruhu. Odborníci to konštatovali na štvrtkovom brífingu, kde v rámci iniciatívy Máme na viac! diskutovali o tom, ako priniesť viac inovácií do slovenského zdravotníctva.


Naše zdravotníctvo podľa odborníkov nie je momentálne schopné prijímať inovácie tempom, ktoré by zabezpečilo najlepšiu a najmodernejšiu starostlivosť pre pacientov.

 

Potvrdzujú to aj prieskumy, podľa ktorých ľudia považujú vývoj v tomto odvetví za jedno z najväčších sklamaní po novembri 1989.

 

Odporúčania pre nového ministra

Odborníci na zdravotníctvo preto pripravili odporúčania pre nového ministra. Navrhujú opatrenia, ktoré by pomohli tomu, aby bolo Slovensko schopné nielen implementovať svetové inovácie, ale aj prispievať vlastnými.

Jedným z prvých opatrení by mohlo byť zriadenie špecializovaných centier inovatívnych prístupov. "Keďže inovatívna liečba je na začiatku nákladnejšia a liek nie je vždy dostupný vo veľkých množstvách, je dôležité, aby bol podávaný správnym spôsobom a správnemu pacientovi," povedal primár Oddelenia klinickej imunológie a alergiológie v Univerzitnej Nemocnici v Martine Miloš Jeseňák.

 

 

Nové technológie a postupy

Ako doplnil vedúci Jednotky klinického výskumu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Ján Kyselovič, tieto centrá a výskum by mali byť najmä v univerzitných nemocniciach. Treba ich dobudovať, aby boli zároveň aj edukačnými centrami, kde sa mladí lekári a študenti budú zúčastňovať nových technológií a postupov.

"Prínos nových inovatívnych liekov a technológií sa nedá preukazovať iba z ekonomického hľadiska. Rovnakú, ak nie väčšiu, váhu by mal mať medicínsky prínos inovácií pre pacienta," uviedol predseda dozornej rady Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Branislav Budke.

 

 

Inovácia v praxi

Ako dodal, spôsob hodnotenia inovácií by mal byť tiež transparentnejší a predvídateľnejší. Biochemik a CEO medicínskeho startupu MulitplexDX Pavol Čekan konštatoval, že inovácie v zdravotníctve zachraňujú ľudský život. Startup je podľa neho jedno z riešení, ako zrýchliť inovácie a ako ich čo najrýchlejšie dostať do praxe.

 

"Slovenské zdravotníctvo bude napredovať rýchlejšie, ak sa jednotliví aktéri namiesto snahy o elimináciu konkurencie spoja," uviedol.

Podľa odborníkov tiež potrebujeme vzbudiť väčší dopyt po inováciách medzi verejnosťou, ktorá to následne bude žiadať od svojich volených zástupcov.

 

"Slovensko má veľký potenciál. Aj dnes tu máme mnoho skvelých odborníkov, ale určite máme na viac a môžeme Slovákom zabezpečiť modernú liečbu," odkázali aktéri iniciatívy Máme na viac! budúcemu vedeniu rezortu.reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok