Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
07.10.2010 07:16 Zaujímavosti
Zdravotníctvo by potrebovalo viac peňazí, než uvádza návrh rozpočtu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2010 07:16 Zaujímavosti

Zdravotníctvo by potrebovalo viac peňazí, než uvádza návrh rozpočtu
Zdravotníctvo by v budúcom roku potrebovalo viac, než dostalo v návrhu rozpočtu, ktorý dnes schválila vláda. Po rokovaní to pre TASR zhodnotil minister Ivan Uhliarik. Investície do modernizácie nemocníc a infraštruktúry sa tak budú musieť posunúť na rok 2012 a 2013. Do zdravotníctva by malo na budúci rok z verejných zdrojov celkovo smerovať takmer 3,82 miliardy eur, čo by oproti tomuto roku predstavovalo vyše dvojpercentný rast. "Je to to, čo si môžeme dovoliť v súčasnej dobe," povedal Uhliarik. O rozpočte musí rozhodnúť ešte parlament.
Zdroje v zdravotníctve sú tvorené v prevažnej miere zdrojmi z príjmov zdravotných poisťovní za poistné na verejné zdravotné poistenie. Tie by mali v budúcom roku predstavovať vyše 3,69 miliardy eur.
Celkové príjmy v systéme by mali oproti očakávaným príjmom minulého roku rásť o 0,91 percenta. Celkové výdavky verejného zdravotného poistenia sa predpokladajú na úrovni 3,61 miliardy eur s medziročným nárastom o 0,92 percenta oproti očakávaným výdavkom v roku 2010. Menej zdrojov by do poisťovní malo prísť za dôchodcov i študentov.
Preddavky na poistné platené štátom by mali celkovo predstavovať 1,2 miliardy eur, čo bude medziročný pokles o 6,62 percenta. "Zníženie platby štátu v sume 84,9 milióna eur je čiastočne kompenzované vládou schválenými legislatívnymi zmenami s pozitívnym vplyvom v sume 57,4 milióna eur," ozrejmilo ministerstvo financií.
Celkové rozpočtované výdavky ministerstva vrátane poistného plateného štátom a zahraničných grantov poklesnú o 2,62 percenta oproti schválenému rozpočtu roku 2010. Výdavky kapitoly sú medziročne ovplyvnené najmä zníženým objemom poistného plateného štátom na verejné zdravotné poistenie o 6,62 percenta a zvýšeným objemom prostriedkov EÚ. Rozpočtové prostriedky kapitoly v roku 2011 klesajú o 6,77 percenta oproti schválenému rozpočtu.
Od roku 2008 sú pre rezort zdravotníctva rozpočtované aj prostriedky z EÚ. Tie majú budúci rok priniesť 135 miliónov eur.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok