Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.12.2016 17:54 Ekonomika
Združenie Slovensko.Digital víta zrušenie projektu Sociálnej poisťovne na elektronizáciu služieb
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.12.2016 17:54 Ekonomika

Združenie Slovensko.Digital víta zrušenie projektu Sociálnej poisťovne na elektronizáciu služiebBRATISLAVA – Občianske združenie Slovensko.Digital víta zastavenie projektu elektronizácie služieb Sociálnej poisťovne (SP) za 67 miliónov eur. Upozorňuje, že projekt pripravovaný pred niekoľkými rokmi nespĺňal dnešné podmienky v informatizácii. Od poisťovne žiada zverejniť podklady, ktoré k tomuto rozhodnutiu viedli.


„Keďže SP tvrdí, že rozhodnutiu predchádzala dôsledná analýza, určite nebude problém ju zverejniť, aby sa občania uistili, že všetky dosahy sa zvážili. Rovnako platí, že niektoré dôvody zrušenia, ako napríklad zmeny v nákupe hardvéru, boli známe už dávno. Otázka je, prečo sa im predošlé vedenie nevenovalo skôr a nechalo projekt dospieť až do dnešného stavu,“ uviedol pre TASR výkonný riaditeľ združenia Ján Hargaš.

 

IT špecialisti zo Slovensko.Digital na projekt poukázali už v máji. „Projektu chýbali argumenty. Predovšetkým chýbala poctivá a aktuálna štúdia, ktorá by vysvetlila zvolený postup. Hrozilo, že prostriedky budú vynaložené neefektívne, keďže podklady ešte z roku 2013 vo viacerých oblastiach nevyhovovali dnešnému stavu informatizácie,” vysvetlil Hargaš.

 

Odborníci projektu vyčítali napríklad jeho veľký rozsah aj skutočnosť, že sa nakupoval hardvér, hoci už funguje štátne dátové centrum, ktoré ho nakupuje centrálne.

 

„Zástupcovia SP napríklad nevedeli vysvetliť, prečo sa projekt nakupuje ako jedna veľká zákazka a nedelí sa na časti, o ktoré by sa mohlo uchádzať viac subjektov a tlačiť tak na cenu,” doplnil Hargaš.

 

Generálny riaditeľ SP Ľubomír Vážny (Smer-SD) dnes informoval, že v priebehu procesu verejného obstarávania sa zmenili okolnosti, za ktorých bola táto súťaž vyhlásená. „Z uvedeného vyplynula potreba zmeny rozsahu predmetu zákazky. V čase vyhlasovania predmetného verejného obstarávania nebola a nemohla byť SP známa súčasná koncepcia a ciele informatizácie verejnej správy štátu ako celku,“ zdôvodnil.

 

Na zmeny, ktoré nastali v procese obstarávania, by bolo podľa Vážneho možné reagovať iba podstatnou zmenou zmluvy o dielo, a to označil za neprijateľné vzhľadom na zákon o verejnom obstarávaní aj na istotu financovania nového projektu z eurofondov. Rozpočet poisťovne totiž na tento účel neposkytuje dostatočné krytie.

 

Elektronizáciu procesov plánuje SP po novom riešiť formou dvoch základných projektov z eurofondov. Verejné obstarávanie by chcela vyhlásiť na budúci rok a systémy majú byť funkčné do roku 2019.

 

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok