Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. apr. 2021Ervín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Žena vysúdila odškodné za domáce práce
Žena vysúdila odškodné za domáce práce
24.02.2021 15:26 Zaujímavosti
Žena v Číne vysúdila odškodné od exmanžela za jej domáce práce počas manželstva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.02.2021 15:26 Zaujímavosti

Žena v Číne vysúdila odškodné od exmanžela za jej domáce práce počas manželstvaČÍNA - V Číne sa uskutočnil historicky prvý rozsudok, ktorý nariadil mužovi zaplatiť bývalej manželke odškodné za domáce práce, ktoré vykonávala počas ich manželstva.


Pani Wangovej bola súdom poskytnutá kompenzácia za domáce práce, ktoré robila počas manželstva.

 

Pán Chen vlani, po piatich rokoch manželstva, podal žiadosť o rozvod. Jeho manželka podala žiadosť o finančnú kompenzáciu za to, že sa nestaral o syna ani domácnosť.

 

 

 

Veľká diskusia

 

Toto rozhodnutie vyvolalo veľkú diskusiu o hodnote práce v domácnosti. Pani Wangová bola ohodnotená asi 50 000 Juanmi, čo je približne 5 460 libier, za päť rokov neplatenej práce počas ich manželstva.

 

 

Bolo rozhodnuté na základe nového čínskeho občianskeho zákonníka, ktorý vstúpil do platnosti tento rok.

 

Podľa nového zákona má manžel alebo manželka, nárok na náhradu škody pri rozvode, ak nesie väčšiu zodpovednosť za výchovu detí, starostlivosť o starších príbuzných a za pomoc partnerom pri práci.

 

 

Priebeh súdu

 

Tento prípad bol prejednaný na pekingskom okresnom súde Fangshan a rozsudok padol v prospech pani Wang.

 

 

Chenovi bolo nariadené, aby bývalej žene platil výživné 2 000 Juanov každý mesiac a taktiež musel zaplatiťjednorazovú platbu za domáce práce vo výške 50 000 Juanov.

 

Podľa BBC sa prípad stal obzvlášť virálnym na čínskej  sociálnej sieti Weibo, pričom súvisiaci hashtag bol na webe zobrazený viac ako 570 miliónov krát.

 

 

Odvrátená strana víťazstva

 

Tento rozsudok vyvolal vlnu diskusií na sociálnych sieťach. Niektorí používatelia sociálnej siete Weibo poukázali na to, že 50 000 Juanov za päťročnú prácu je veľmi málo. 

 

"Som trochu bez slov, práca ženy v domácnosti na plný úväzok sa podceňuje. V Pekingu stojí najímanie opatrovateľky na rok viac ako 50 000 juanov," uviedla nemenovaná osoba.

 

Iní medzitým chceli poukázať na to, že muži by sa v každom prípade mali ujať svojho podielu na povinnostiach v domácnosti.

 

Vyskytli sa aj silné argumenty, že ženy by sa nemali cítiť podradne, za upratovanie domácnosti, pretože to robia preto, aby sa ich manželia mohli sústrediť na prácu.

 

 

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj trávia čínske ženy neplatenou prácou takmer štyri hodiny denne, čo je 2,5- krát viac ako muži. Je to číslo, ktoré je vyššie ako priemer v iných krajinách, kde ženy trávia neplatenou prácou dvojnásobný čas ako muži 

 

 

Súvisiaci článok: Čína zatkla vodcu podvodu s falošnými vakcínamireklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.com/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok