Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2021Oto
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.10.2021 11:53 Ekonomika
Ženy budú aj naďalej zarábať menej! Poslanci neodobrili antidiskriminačný zákon
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2021 11:53 Ekonomika

Ženy budú aj naďalej zarábať menej! Poslanci neodobrili antidiskriminačný zákonBRATISLAVA - Poslanci v pléne nepodporili zákon, ktorý by dokázal odbúrať dlhotrvajúci problém s platovou diskrimináciou žien na pracoviskách.


Poslanci Národnej rady (NR) SR neschválili dva návrhy, ktoré riešili sociálnu a platovú diskrimináciu. Ľudia, ktorí vychovali jedno dieťa alebo nevychovali žiadne, nemali podľa návrhu zákona o sociálnom poistení čakať do dôchodkového veku, aby mali opätovne nárok na výplatu vdovského dôchodku

 

 

 

Diskriminácia bezdetných párov

Vdovský a vdovecký dôchodok je v súčasnosti vyplácaný len počas jedného roka v prípada úmrtia maželky či manžela. Podľa aktuálneho legislatívneho nastavenia majú nárok na opätovné vyplácanie vdovského či vdoveckého dôchodku až po dosiahnutí dôchodkového vekuPredkladaný návrh, ktorý nenašiel podporu v parlamente, mal odstrániť sociálnu diskrimináciu voči tejto skupine ľudí. 

 

"Cieľom je vrátiť do systému spravodlivosť čiastočne aspoň v tom, že aj ženy a muži, ktoré/í vychovali len jedno dieťa, by mali od 55. roku svojho veku opätovný nárok na vdovský a vdovecký dôchodok. Návrh sa týka aj žien, aj mužov, ktoré/í nevychovali žiadne deti, a teda by mali takýto opätovný nárok na vdovský a vdovecký dôchodok od 57. roku svojho veku," uviedol Valášek v dôvodovej správe.

 

 

Oba typy dôchodkov môžu v súčasnosti poberať iba osoby, ktoré sa starajú o nezaopatrené dieťa. Alebo ak je niekto invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, vychoval aspoň 3 deti, dovŕšil vek 52 rokov a vychoval 2 deti alebo ak dovŕšil dôchodkový vek.

 

Muži budú zarábať viac

Antidiskriminačný zákon sa týkal dlhodobo pretrvávajúceho problému platových rozdielov medzi ženami a mužmi. Cieľom návrhu bolo znížiť rozdiely v príjmoch žien a mužov na rovnakých pozíciách

 

Pre vybrané skupiny zamestnávateľov ustanovoval povinnosť prijímať osobitné informačné opatrenia. Týkalo sa to orgánov verejnej moci, rozpočtových a príspevkových organizácií, štátnych podnikov, obchodných spoločností so 100 % majetkovou účasťou štátu, ako aj súkromných zamestnávateľov s najmenej 50 zamestnancami.

 

 

Zamestnávateľom sa mali ustanoviť dva typy povinností. Prvou bolo zverejňovanie štatistických údajov o odmeňovaní žien a mužov. Zároveň nemalo ísť o zverejňovanie platov konkrétnych ľudí, ale o platové rozdiely medzi nimi na konkrétnych pozíciách.

 

Druhou bolo doplnenie analytických údajov (porovnávacia správa), pokiaľ sa u zamestnávateľov s aspoň 500 zamestnancami a zamestnankyňami platové rozdiely naďalej prehlbujú.

 

 

Porovnávacia správa mala obsahovať podrobné zdôvodnenie zisteného stavu, ktorá by každoročne smerovala na Ministerstvo práce. Aby bola úplná, zahŕňala by aj pripomienky zástupcov zamestnancov a zamestnankýň. Obidva zákony predložil do NR SR nezaradený poslanec Tomáš Valášek.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok