Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zásah NAKA
Zásah NAKA
24.01.2021 10:47 Domov
Žilinská sudkyňa Eva K., ktorá údajne brala tisícové úplatky, má byť stíhaná väzobne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2021 10:47 Domov

Žilinská sudkyňa Eva K., ktorá údajne brala tisícové úplatky, má byť stíhaná väzobneSudkyňu, zadržanú pri policajnej akcii Plevel 2, Evu K. vzal v sobotu večer Špecializovaný trestný súd do väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože žilinská sudkyňa proti nemu podala sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor kvôli neakceptovaniu preventívnej väzby.


Sudkyňu, zadržanú pri policajnej akcii Plevel 2, Evu K. vzal v sobotu večer Špecializovaný trestný súd do väzby. Sudkyňa pre prípravné konanie rozhodla o vzatí do väzby E.K., ktorá je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba," uviedla hovorkyňa Kudjáková. Sudkyňa podľa nej neakceptovala návrh prokurátora na preventívnu väzbu a väzbu nenahradila dohľadom probačného a mediačného úradníka. Kudjáková doplnila, že rozhodnutie nie je právoplatné, pretože Eva K. proti nemu podala sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor kvôli neakceptovaniu preventívnej väzby. „O sťažnostiach rozhodne Najvyšší súd SR," dodala hovorkyňa súdu. 

 

 

Evu K. zadržala NAKA prvýkrát v septembri 2020. Prepustili ju bez obvinenia. Vypovedal proti nej  len jeden svedok, podnikateľ František Tóth - Veľký Fero, ktorého minulý rok 4. decembra odsúdil Špecializovaný trestný súd za korupciu a pranie špinavých peňazí na trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov a peňažný trest 100-tisíc eur. Polícia zadržala tiež sudkyňu Máriu U.. Spolu mali viac ako tri roky predávať rozsudky za úplatky. O ich korupčnej činnosti vyšetrovateľom porozprával ich bývalý kolega Pavol P., ktorého považuje polícia za kľúčovú postavu rozsiahlej korupčnej siete na žilinských súdoch. Keďže Mária U. s orgánmi spolupracuje, vyšetrovateľ v jej prípade väzbu nenavrhol.

 

Národná kriminálna agentúra v rámci akcie „Plevel“ odkryla rozsiahlu trestnú činnosť na žilinských súdoch, kde si mala skupina sudcov a advokátov dlhé roky privyrábať úplatkami.

V pondelok 14. septembra 2020 v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou zadržala polícia päť osôb, vrátane žilinského okresného sudcu Daniela Béreša, advokáta Luboša Mahdoňa a Bérešovho priateľa Juraja Filipoviča. Po vykonaní troch domových prehliadok dokopy polícia obvinila až 11 ľudí, z toho väčšinu za podplácanie.

 

„Najneskôr od júna 2014 do 8. augusta 2019 pôsobilo v rámci obvodu Krajského súdu v Žiline určité spolčenie pozostávajúce zo sudcov, advokátov a osôb stojacich mimo justičného prostredia, ktorí sústavne za poskytnuté úplatky zabezpečovali rozhodovanie trestných vecí v konaniach na Krajskom súde v Žiline, ako aj na Okresnom súde Žilina podľa predstáv obžalovaných alebo odsúdených osôb,“ uvádza uznesenie, ktoré 17. septembra rozhodlo o vzatí štyroch  právnikov do väzby. Jeho rozhodnutie 13. októbra potvrdil aj Najvyšší súd.

 

 


 reklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Polícia Slovenskej republikyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok