Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. okt. 2020Šimon
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská
23.06.2017 10:40 Domov
Žitňanská: O bratislavskom mestskom súde sa ešte bude diskutovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.06.2017 10:40 Domov

Žitňanská: O bratislavskom mestskom súde sa ešte bude diskutovaťBRATISLAVA – O materiáli rezortu spravodlivosti na riešenie problémov justície na území Bratislavy, ktorý obsahoval návrh na zriadenie mestského súdu, sa bude ešte diskutovať. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská pôvodne avizovala, že do leta chce urobiť rozhodnutie akým smerom sa pôjde. Teraz vraví, že sú potrebné ešte ďalšie rokovanie.


„Diskutovali sme na úrovni sudcovských rád. Dohodli sme sa, že budeme teraz diskutovať o situácii v jednotlivých agendách,“ uviedla pre média. V tejto chvíli je podľa nej predčasné čokoľvek prejudikovať, musíme prejsť týmito diskusiami. Ministerka preto nechcela hovoriť ani o ďalšom časovom rámci. „Zaleží mi na dobrých podmienkach pre súdnictvo v Bratislave a som presvedčená, že nakoniec nájdeme riešenie, ktoré bude dobré,“ zdôraznila.

Na aprílovom zasadnutí Súdnej rady SR Lucia Žitňanská prezentovala pracovný zámer vecného riešenia problémov justície na území Bratislavy. Uviedla vtedy, že „vážne zvažuje zmenu z piatich obvodných súdov na buď jeden mestský súd so špecializovanými grémiami, alebo štyri špecializované mestské súdy“ .

 

Malo by ísť o špecializáciu na trestné, rodinné, obchodné a civilné súdy a v rámci nich je priestor na ešte užšiu špecializáciu. „Už vtedy zdôraznila, že v rámci diskusie môžu byť predložené alternatívy výrazne precizované.“  Dodala, že zároveň prebieha audit súdov, ktorý môže dať odpovede na ďalšie otázky. Jeho výsledky by mohli byť známe v auguste.

Takouto zmenou chce rezort riešiť priestorové problémy súdov v Bratislave, podporiť špecializáciu sudcov a chce sa ním vysporiadať s pomerne vysokou fluktuáciou na niektorých bratislavských súdoch. Návrh ministerky Žitňanskej vyvolal diskusiu a 70 sudcov podporilo odmietavé stanovisko Okresného súdu Bratislava II.

 

Negatívne reakcie vyvolala aj otázka, kde by takýto súd sídlil a prípadná možnosť prenájmu jeho budovy. Okrem sudcov sa proti návrhu na začiatku postavilo aj približne 300 zamestnancov súdov. Ministerka Žitňanská zdôrazňuje, že investícii sa nevyhneme v žiadnom prípade.

 

Situáciu Okresného súdu Bratislava I je potrebné riešiť. Okresný súd Bratislava I sídli totiž v jednej budove spolu s Krajským súdom Bratislava a Ústavom na výkon väzby a Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave. V Bratislave mestský súd už v minulosti fungoval, a to do roku 1997. Mestský súd fungoval do roku 1993 aj v Košiciach.

 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok