Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2022Ľubomíra
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na Živú krížovú cestu sa prišlo pozrieť niekoľko tisíc ľudí
Na Živú krížovú cestu sa prišlo pozrieť niekoľko tisíc ľudí
14.04.2017 15:03 Domov
Živá krížová cesta prilákala tisícky ľudí
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.04.2017 15:03 Domov

Živá krížová cesta prilákala tisícky ľudíPREŠOV - Dobrovoľníci z farnosti v Prešove - Nižnej Šebastovej a z neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život predviedli na Veľký piatok v centre Prešova dramatický príbeh Živej krížovej cesty. Okolo 70 účinkujúcich vytvorilo autentickú atmosféru so 14 zastaveniami na poslednej ceste Ježiša Krista.


Silný príbeh pritiahol na námestie niekoľko tisíc divákov, ktorí takmer dve hodiny vydržali pozerať na posledné chvíle Božieho syna na tejto zemi. Predstavenie sa začalo odvíjať pred mestskou radnicou Pilátovým súdom, kde Ježiša Krista zbičovali, nasadili mu tŕňovú korunu a s ťažkým krížom sa presunul po Hlavnej a Svätoplukovej ulici do Záhrady umenia. Tam ho vojaci ukrižovali a položili do hrobu.

 

S dramatizáciou udalostí Veľkej noci začali veriaci z Nižnej Šebastovej pred desiatimi rokmi vo svojej farnosti. S touto myšlienkou prišiel ich vtedajší farár Peter Gombita, ktorý dnes vedie Oázu a venuje sa ľuďom v núdzi a bez domova. Emotívne spracovanie živej krížovej cesty v ich podaní chceli vidieť aj ostatní Prešovčania, a tak sa po dvoch rokoch presunuli do centra mesta. Dnes ich predstavenie mohli v priamom prenose sledovať aj diváci na internete.

 

Podľa vyjadrenia organizátorky Miroslavy Martonovej si scenár postupne dotvárali sami podľa jednotlivých zastavení. Príprava trvá asi dva mesiace, väčšinu kostýmov a pomôcok si vyrobili vo vlastnej réžii. Vystúpenie v centre mesta im ponúka otvorený priestor, čo umožňuje, aby biblický príbeh videlo oveľa viac ľudí.

 

„Myslím si, že každému, či účinkuje, alebo sa príde pozrieť, táto krížová cesta dá veľa. Lebo vidieť niečo a čítať o niečom, je to dosť veľký rozdiel. Priamy prenos cez internet nám na návštevnosti neubral. Kto to chcel vidieť, mohol prísť alebo pozerať cez obrazovku,“ uviedla Martonová. Hrať v príbehu krížovej cesty vníma ako nový spôsob evanjelizácie, všetkým účinkujúcim to dáva hlbší rozmer prežívania Veľkej noci. Pre účinkovanie sa nadchli všetky vekové kategórie - od detí, cez študentov až po dôchodcov. Príbeh sa z roka na rok obohacoval o ďalšie postavy, čím získaval na dramatickej sile.

 

Hlavnú postavu Ježiša Krista si tohto roku v premiére zahral Ján Jendrichovský, študent anglického jazyka a hudobnej výchovy. Pre TASR uviedol, že posledné roky žil v zahraničí a vôbec nevedel, že sa tu niečo také hrá. Úlohu Ježiša prijal po dlhom zvažovaní, lebo si uvedomoval mieru zodpovednosti.

 

„Mám pocit, že je čas, kedy treba ukázať aj tú druhú stranu mince. Lebo veľmi sa zdôrazňuje obeta Božia a to, čo Boh urobil pre nás, že tu poslal svojho syna. Ale akoby sa zľahčovalo to, aká bola odpoveď ľudí, ktorí na Božiu lásku odpovedali odmietnutím, opľutím a ukrižovaním. V tieto dni si môžeme až bytostne uvedomiť, čo by sa stalo, keby prišiel syn Boží dnes medzi nás. Či by sme sa zachovali rovnako, alebo ináč. A táto otázka patrí mne, laikom, veriacim, ateistom a podľa mňa aj cirkvi,“ uviedol Jendrichovský.

 

Najdramatickejšie scény príbehu sa odohrali v Záhrade umenia, kde Ježiš Kristus skonal na kríži a jeho telo uložili do hrobu. Diváci zaplnili záhradu a pozerali sa na príbeh aj z výšky spoza hradných múrov. Amatérskych hercov odmenili potleskom aj slzami dojatia.

Živú krížovú cestu pripravila farnosť Prešov – Nižná Šebastová s prešovskou radnicou a neziskovou organizáciou Oáza – nádej pre nový život. Divákom sa prihovorili duchovní aj primátorka Prešova Andrea Turčanová.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok