Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. dec. 2021Ambróz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
12.10.2020 14:30 Bývanie
Zlikvidujte nadmernú vlhkosť vo svojom byte
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2020 14:30 Bývanie

Zlikvidujte nadmernú vlhkosť vo svojom byteŠtandardná vlhkosť vzduchu v byte sa má pohybovať medzi 50 až 60%. Vysokú vlhkosť spôsobuje prienik vody zvonku alebo z porúch inštalácie.


Ovplyvňujú ju tiež bežné činnosti v domácnosti, ako sú varenie alebo sprchovanie. Pri nich sa kondenzujú pary na oknách, čo spôsobuje rozdiel vnútornej a vonkajšej teploty.

 

Popri dodržiavaní zdravého životného štýlu stojí za to zamerať sa hlavne na kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie. Doma trávime dosť času a práve tu môžeme kvalitu vzduchu ovplyvniť.

 

Sústreďte sa predovšetkým na optimálnu vlhkosť vzduchu v byte aj v dome. Je totiž garantom spokojného bývania.

 

Ako sa prejavuje nežiaduca vlhkosť

 

Orosené okná nespôsobuje len para z varenia alebo sprchovania. Príčinou môže byť ich zlé usadenie a izolácia. S kondenzáciou súvisia aj plesne okolo dverí a okien, ktoré poškodzujú materiál a pôsobia nevábne.

 

Voda v pivnici alebo na pôde spôsobuje vlhkosť v týchto nevetraných častiach domu. Presakovanie vody zo strechy alebo zo steny súvisí s chýbajúcou, nedostatočnou alebo porušenou izoláciou, ktorá neodolá dažďu a snehu.

 

Plesne predstavujú zdravotné riziko. Niektoré plesne sú karcinogénne a prispievajú tiež k vzniku alergií. Najohrozenejšou skupinou sú deti.

 

Vlhké múry, kedy sa na stenách tvoria mapy a pleseň - hrozí poškodenie nábytku a podláh. Pri vyššej vlhkosti vzduchu je nutné viac vetrať. S tým súvisia úniky tepla a vyššie náklady.

 

Zatuchnutý vzduch nemizne ani pri pravidelnom vetraní. Necítite sa komfortne, zle sa vám dýcha, vzduch je ako v práčovni, zle schne bielizeň aj vytrenie podlahy. To spôsobuje vysoká vlhkosť.

 

Stopy na omietke, drobenie a korózie spôsobuje vonkajšie voda, ktorá sa dostáva do stien domu, a dochádza k odpadávaniu omietky. S tým sú spojené aj vysoké platby za vykurovanie. Pri vysokej vlhkosti múrov či korózii dochádza k porušeniu statiky a znehodnotenie domu.

 

 

Rady, ktoré fungujú


1. Zavolajte odborníka, aby zistil príčinu vlhkosti, neviete ako si s ňou rady! Vetrajte, v zime intenzívne a krátko niekoľkokrát denne, v lete otvorte ventiláciu pokojne na celý čas.

 

2. Používajte vhodnú klimatizáciu, znižujúcu vzdušnú vlhkosť a ventilátory v kúpeľni i na toalete. Na vlhké múry aplikujte biologické prípravky na potláčanie nežiadúcich plesní.

 

3. Nesušte v byte bielizeň, nenechávajte vodu v nádobách, počítajte s tým, že z akvária sa odparuje voda.

 

4. Pozor na kvety, ktoré tiež zvyšujú vlhkosť vzduchu v byte.

 

5. Zatvárajte dvere kúpeľne pri sprchovaní.

 

6. Používajte odsávač pár pri varení. Kúrte, aby ste znížili povrchovú teplotu stien. 

 

7. Kúpte si niektorý z mechanických pohlcovačov vlhkosti vzduchu, ktoré vlhkosť z miestnosti absorbujú.

 

8. Kúpte si účinný elektrický odvlhčovač, ktorý zbaví miestnosť prebytočnej vlhkosti.

 

9. Nestavajte nábytok až k stene, nechajte miesto pre cirkuláciu vzduchu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok