Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.09.2021 21:48 Environetky
Zmena klímy do roku 2050 zasiahne celú civilizáciu. Z domovov vyženie stovky miliónov ľudí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2021 21:48 Environetky

Zmena klímy do roku 2050 zasiahne celú civilizáciu. Z domovov vyženie stovky miliónov ľudíBARCELONA - Zmena klímy by mohla v nasledujúcich troch desaťročiach prinútiť viac ako 200 miliónov ľudí opustiť svoje domovy a vytvoriť tzv. migračné ohniská.


Tento scenár sa naplní v prípade, že sa naprieč celým svetom nezavedú naliehavé opatrenia na zníženie globálnych emisií a neznížia sa rozdiely v rozvoji. Informuje o tom najnovšia správa Svetovej banky.

 

Klimatickí migranti
Dôsledky pomalého nástupu zmeny klímy, akými sú napríklad nedostatok vody, znižovanie produkcie plodín či zvyšovanie hladín morí, by mohli do roku 2050 podľa troch rôznych scenárov viesť k tomu, že z miliónov ľudí sa stanu tzv. klimatickí migranti. Správa sa nezaoberala krátkodobými vplyvmi zmeny klímy, ako sú napríklad účinky na extrémne poveternostné udalosti.

 Podľa najpesimistickejšieho scenára s vysokou úrovňou emisií správa predpovedá až 216 miliónov takýchto migrantov v rámci ich domovských krajín v šiestich analyzovaných regiónoch, ktorými sú Latinská Amerika, severná Afrika, subsaharská Afrika, východná Európa a Ázia.  

Naopak, pri scenári, ktorý je najšetrnejší k životnému prostrediu s nízkou úrovňou emisií a udržateľným rozvojom, by mohol byť počet klimatických migrantov až o 80 percent nižší, ale stále by to viedlo k sťahovaniu asi 44 miliónov ľudí.

 

Súvisiaci článok: Zmena klímy ohrozuje dodržiavanie ľudských práv. Dopady pociťujú najchudobnejší

 

Situácia je najkritickejšia v subsaharskej Afrike
Spomedzi uvedených lokalít sa najväčší pohyb, až 86 miliónov klimatických migrantov, predpovedá v subsaharskej Afrike. Tá je podľa správy najzraniteľnejšia pre dezertifikáciu, krehké pobrežné oblasti a závislosť obyvateľstva na poľnohospodárstve.

 

Najväčší podiel na celkovom počte obyvateľov, zhruba 19 miliónov ľudí, čo je 9 %, sa predpovedá severnej Afrike, a to predovšetkým pre zvýšený nedostatok vody na severovýchodnom pobreží Tuniska, severozápadnom pobreží Alžírska, na západe a juhu Maroka a v centrálnej časti pohoria Atlas.

 Správa sa nezaoberala cezhraničnou migráciou v dôsledku zmeny klímy, no expertka Svetovej banky a spoluautorka správy Kanta Kumari Rigaudová uviedla, že „celosvetovo traja zo štyroch ľudí, ktorí sa presťahujú, zostávajú v rámci svojich krajín“. Správa taktiež upozorňuje, že migračné ohniská by sa mohli rozsiahlejšie objaviť už v priebehu nasledujúceho desaťročia.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok