Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2023Petrana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bude sa to dať vyriešiť takýmto spôsobom?
Bude sa to dať vyriešiť takýmto spôsobom?
08.05.2021 15:27 Domov
ZMOS chce riešiť problém potravinových púští, aké riešenie ponúka?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.05.2021 15:27 Domov

ZMOS chce riešiť problém potravinových púští, aké riešenie ponúka?BRATISLAVA - Pilotný projekt na riešenie problému s "potravinovými púšťami" môže byť spustený už v lete. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger.


Aká je to potravinová púšť? 

Na Slovensku sa aktuálne nachádza približne 100 územných oblastí, ktoré sa dajú charakterizovať ako potravinové púšte. Ide o oblasti, ktoré nemajú žiadnu kamennú predajňu potravín. Zástupcovia ZMOS, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) absolvovali k tejto problematike vo štvrtok spoločné rokovania s predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslavom Karahutom (Sme rodina).

 

 

Riešenie u susedov 
Chýbajúce kamenné predajne potravín priamo v obci predstavujú problém hlavne pre tých obyvateľov, ktorí nemajú k dispozícii auto alebo im napríklad zdravotný stav neumožňuje cestu na nákup do blízkeho mesta.V Českej republike a Poľsku problém vyriešili dotovaním kamenných predajní. Podobne chce problém riešiť aj Slovensko. Podľa Trégera by kamenné predajne pritom nemuseli slúžiť iba na predaj potravín, ale aj na predaj voľne dostupných liekov či poskytovanie poštových služieb.

 

 

Jaroslav Karahuta uviedol, že pilotný projekt spustenia integrovaných centier by bol spustený najprv v piatich, prípadne desiatich obciach. "Na stretnutí sme sa dohodli, že ZMOS nám dodá zoznam obcí, ktoré sú potravinovými púšťami. MPSVR SR zo zoznamu vyberie tie obce, v ktorých sú už existujúce sociálne podniky, aby sme celý proces urýchlili. Budem chcieť spoluprácu aj s ministerstvom dopravy, pretože pod nich patrí pošta," vyjadril sa Karahuta.

 

 

V rámci obcí zo zoznamu potravinových púští budú zainteresované rezorty hľadať také obce, ktoré majú napríklad priestory pošty. Tie by bolo možné využiť práve pre integrované centrá.

Karahuta dodal, že v niektorých obciach môže nastať situácia, že "jeden pracovník integrovaného centra je málo ale dvaja pracovníci už veľa". Zamestnanci centier by preto mohli v obci vykonávať aj iné práce, napríklad kosenie verejných zelených plôch, starostlivosť o odpady či upratovacie práce.

 

 

Situácia na Slovensku 
Na Slovensku sa aktuálne podľa odhadov nachádza 839 obcí, ktoré nemajú kamennú predajňu. Celkovo 700 z nich patrí do veľkostnej kategórie od 200 do 500 obyvateľov, 139 obcí patrí do kategórie obcí s menej ako 100 obyvateľmi.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LUkáš Čief

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok