Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2020Oliver
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
06.10.2010 07:30 Zaujímavosti
ZMOS súhlasí s dotáciu na vykrytie výpadku daní v sume 39,5 mil. eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2010 07:30 Zaujímavosti

ZMOS súhlasí s dotáciu na vykrytie výpadku daní v sume 39,5 mil. eur
Mestá a obce súhlasia s návrhom vlády na ich mimoriadne dofinancovanie v tomto roku v sume 39,5 milióna eur. Po dnešnom rokovaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to potvrdil jeho predseda Michal Sýkora. Peniaze by pritom chceli získať na účty do konca októbra.
Na tejto sume sa zástupcovia združenia podľa Sýkoru dohodli na stretnutiach s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) a ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS). Okrem toho získajú samosprávy aj 10,5 milióna eur na prefinancovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) v projektoch Programu rozvoja vidieka. Takisto čakajú aj na vykrytie dopadov zákona o sociálnych službách po ich zhodnotení za prvý polrok tohto roka.
"Oceňujeme ústretovosť vlády na riešenie akútneho prepadu príjmov v samospráve a dnešným dňom považujeme túto problematiku za doriešenú," konštatoval Sýkora s tým, že samotné obce a mestá budú ešte hľadať možnosti na ďalšie dofinancovanie výpadkov vo svojich rozpočtoch v objeme okolo 31 miliónov eur.
Šéf ZMOS potvrdil, že samosprávy pôvodne požadovali od vlády vyšší objem finančných prostriedkov. V minulosti vyčíslili potreby dofinancovania až na 141 miliónov eur. Ich hospodárenie sa však v posledných mesiacoch zlepšuje vďaka postupnému zvyšovaniu výnosu daní, pripustil Sýkora.
Na druhej strane však mestá a obce naďalej zásadne nesúhlasia s pripravenou novelou zákona o miestnych daniach, v dôsledku ktorej by sa malo napríklad odstrániť daňové oslobodenie predaja a prenájmu majetku samospráv. Legislatívna zmena je súčasťou balíka opatrení, ktorý prijala vláda v snahe znížiť tohtoročný takmer 8-% deficit verejných financií na necelých 5 % v budúcom roku.
"Nebudeme súhlasiť s tým, aby došlo k zmene legislatívy, aby predaj a prenájom majetku samospráv podliehal zdaneniu," zdôraznil Sýkora. V tejto súvislosti avizoval snahu presvedčiť poslancov Národnej rady (NR) SR o svojich požiadavkách. Parlament začne o balíku opatrení rokovať už na svojej októbrovej schôdzi, ktorá sa začína budúci týždeň v utorok (12.10.).

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok