Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. sep. 2020Jarolím
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.04.2019 08:12 Environetky
Znečistené ovzdušie skracuje deťom život
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.04.2019 08:12 Environetky

Znečistené ovzdušie skracuje deťom životHONGKONG - Odborníci prišli s alarmujúcou štúdiou, súčasné deti sa vraj budú dožívať nižšieho veku kvôli znečistenému ovzdušiu.


Deti, ktoré sa rodia v súčasnosti, to nebudú mať ľahké. Aké životné prostredie im tu zanechávame? Štúdia, ktorú v stredu zverejnila americká organizácia Health Effects Institute a kanadská Univerzita Britskej Kolumbie, bola však napriek tomu pre mnohých šokujúca. Uvádza totiž, že práve kontaminácia vzduchu skráti deťom život priemerne o 20 mesiacov, v najviac znečistených oblastiach sveta, napríklad v Ázii, dokonca až o 30 mesiacov!

 

 

Hoci by sa nám to na prvý pohľad nemuselo tak javiť, práve smog je piatou hlavnou príčinou predčasných úmrtí ľudí po celom svete. Odborníci zozbierali údaje dostupné do konca roka 2017 a skutočne potvrdili, že znehodnotený vzduch je častejšou príčinou smrti ako malária, autonehody, podvýživa či alkohol.

 

Nemyslite si, že tento problém je len otázkou menej vyspelých ázijských krajín. Je pravda, že tu je dopad na zdravie markantnejší, deti z východnej časti tohto kontinentu by podľa tohto výskumu mali žiť priemerne o 23 mesiacov kratšie, no ani rozvinuté regióny na tom nie sú najlepšie. Tu sa dĺžka života skráti o približne 20 týždňov. Najviac alarmujúca situácia je však v Číne, Indii, Pakistane, Indonézii a Bangladéši. Napriek štátnym reformám na zníženie úrovne znečistenia zomrelo v Číne v súvislosti s týmto problémom v roku 2017 až 852.000 ľudí.

 

 

Za znečistenie vzduchu však nemôžu vždy len veľké spoločnosti či emisie z áut. V južnej a východnej Ázii a v subsaharskej Afrike totiž dochádza ku kontaminácii vzduchu aj v domácnostiach, pretože ľudia tu varia i vykurujú pomocou uhlia, dreva a dreveného uhlia. Nečistý vzduch v domácnostiach dýcha takmer polovica svetovej populácie - vrátane približne 846 miliónov ľudí v Indii a 452 miliónov v Číne. To má za následok smrť 600-tisíc detí do 15 rokov každoročne.reklama


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok