Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2022Berta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia.
16.08.2021 09:39 Osobnosti
Zomrel autor detskej literatúry Ján Turan
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.08.2021 09:39 Osobnosti

Zomrel autor detskej literatúry Ján TuranBRATISLAVA - Básnik, prekladateľ a autor literatúry pre deti, Ján Turan, zomrel v sobotu 14. augusta v Bratislave vo veku nedožitých 90 rokov.


Ján Turan študoval na gymnáziu v Nových Zámkoch, pracoval na sekretariáte Zväzu slovenských spisovateľov v Bratislave, ako redaktor vo vydavateľstve Mladé letá, vedúci redaktor pôvodnej tvorby, zastupujúci riaditeľ Poetickej scény, pôsobil ako riaditeľ Štátneho bábkového divadla v Bratislave, bol šéfredaktorom časopisu Slniečko a bol vedúci redaktor pôvodnej tvorby vo vydavateľstve Mladé letá.

 

Možno vás zaujme: Legendárny Jozef Kroner sa vrátil do Sabinova ako Tóno Brtko

 

Bol tiež autorom mnohých básnických zbierok či lyricko-epickej skladby Slepý mak. Taktiež bol autorom leporel Poďme za vrátka, sú tam zvieratká , Zvieratká v ZOO , Ako sa Murko ženil, Psíček a mačička na rybačke.

 

Pre deti napísal dokonca básnickú zbierku Kľúčik, v obnovenom Slniečku od roku 1969 publikoval básne pre deti s občianskou tematikou. Bol autorom textov hravých detských piesní a angažovaných politických piesní zo 70. rokov. Je autorom libreta a textov piesní k muzikálu podľa Gogoľovho Revízora. 

 

Zostavil viaceré antológie slovenskej poézie a prózy, taktiež prekladal z češtiny a ruštiny. Príležitostne sa venoval literárnej publicistike, v ktorej sa sústredil na problémy literatúry pre deti a mládež a venoval sa aj problematike populárnej piesne. Po roku 1989 sa prednostne koncentroval na oblasť detskej literatúry, písal rozprávky i veršíky, ktoré vyšli v knižkách Medulienka, Kocúrik na čerešni, Taška Janka Hraška, Rozprávky štrbavej opičky a V rozprávkovej krajine hádaniek.

 

 


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kp

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok