Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2022Gejza
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Nákladné auto
Nákladné auto
29.11.2021 14:21 Auto Moto
Zrejme sa zníži minimálny vek na získanie vodičského preukazu tohto typu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.11.2021 14:21 Auto Moto

Zrejme sa zníži minimálny vek na získanie vodičského preukazu tohto typu!BRATISLAVA - Vodičské preukazy skupín C, CE, D a DE by mohli získavať aj mladší vodiči. Pri skupinách C a CE by sa mohol minimálny vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri vozidlách skupín D a DE z 24 na 21 rokov, ako to platilo do roku 2013.


Podmienkou má byť absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie. Ministerstvo vnútra (MV) SR to navrhuje v novele zákona o cestnej premávke, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Slovenská legislatíva sa tak má zosúladiť so smernicou Európskej únie.

 

 

"Vodičské oprávnenie skupiny D a DE, ktoré bolo udelené po dovŕšení veku 21 rokov a jeho držiteľ získal len zrýchlenú základnú kvalifikáciu, bude do dovŕšenia veku 23 rokov oprávňovať len na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na autobusovej linke, ktorá nepresahuje 50 kilometrov," dopĺňa rezort.

 

Dané obmedzenia majú platiť do dovŕšenia základného minimálneho veku na vedenie motorových vozidiel skupiny D a DE, teda do 24 rokov.

 

 

Určití ľudia, napríklad príslušníci ozbrojeného bezpečnostného zboru, ozbrojeného zboru, Hasičského a záchranného zboru alebo profesionálni vojaci, ktorí získajú vodičský preukaz na skupiny C a D v skoršom veku, ako je základný minimálny vek, by ich mali môcť využívať iba na území Slovenskej republiky.

 

 

Medzi podmienky na udelenie vodičského oprávnenia by sa malo doplniť aj preskúmanie zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k závislosti od alkoholu, inej návykovej látky alebo liečiva a odbornému poradenstvu, ak žiadateľ v priebehu posledných piatich rokov ako vodič motorového vozidla bez vodičského oprávnenia porušil pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo odmietnutím podrobiť sa vyšetreniu na ich zistenie.

 

Vodičské oprávnenie skupiny B by sa mohlo rozšíriť na vozidlá s pohonom na alternatívne palivá do 4 250 kilogramov. Účinnosť návrhu zákona sa navrhuje od 1. mája 2022.

 

Možno vás zaujme: Poľský expremiér Tusk prišiel o vodičský preukaz

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok