Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jún. 2021Valéria
BratislavaBratislava 31°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na hlavné mesto Československa - Prahu.
Ilustračný záber na hlavné mesto Československa - Prahu.
28.10.2020 16:41 Domov
Zuzana Čaputová pre tento fakt vyjadrila obdiv k jubilujúcej ČSR
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2020 16:41 Domov

Zuzana Čaputová pre tento fakt vyjadrila obdiv k jubilujúcej ČSRSlovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes vyjadrila aj pri príležitosti k 102. výročiu od vzniku prvej Československej republiky.


Podľa hlavy štátu ide o unikátny zväzok dvoch štátov. Myslí si, že je absolútne jedinečné, keď sa dva jazykovo i kultúrne blízke národy v roku 1918 spojili a vytvorili Československú republiku. Prezidentka při príležitosti výročia aj telefonovala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi.

 


„Ústavná listina Československej republiky sa svojou demokratickou povahou zaradila medzi najvyspelejšie ústavy sveta. Prvýkrát v dejinách ustanovila ústavný súd ako výlučnú súdnu inštitúciu na kontrolu ústavnosti a parlamentné voľby v roku 1920 patrili medzi prvé na svete, v ktorých svoj volebný hlas mohli využiť aj ženy,“ napísala prezidentka.

 

Na sociálnej sieti sa tiež vyjadrila, že ČSR si váži aj pre zavedenie demokratických princípov do životov v našich blízkych krajinách. "Ústavná listina Československej republiky sa svojou demokratickou povahou zaradila medzi najvyspelejšie ústavy sveta. Prvýkrát v dejinách ustanovila ústavný súd ako výlučnú súdnu inštitúciu na kontrolu ústavnosti a parlamentné voľby v roku 1920 patrili medzi prvé na svete, v ktorých svoj volebný hlas mohli využiť aj ženy," napísala s obdivom.

 

 

Československá republika vznikla po rozpade Rakúsko-Uhorska. S vytýčením hraním pomohli západné mocnosti. Maďari si nárokovali na južné časti Slovenska, snažili sa, aby súčasťou nového Československa nebolo ani dôležité mesto Košice, ktoré boli považované za maďarské. K získaniu novej identity im například pomohli úradníci, ktorí sem prišli z českých krajín. Spojenie Čechov a Slovákov do jedného štátneho celku malo dopomôcť aj získaniu väčšej vyjednávacej sily voči etnickým Maďarom a sudetským Nemcom. V Českej republike je z dôvodu vzniku ČSR štátny sviatok.

 reklama


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash / YouTube / CacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok