Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2020Vilma
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná
29.06.2017 19:39 Domov
Zviera sa už nebude na Slovensku považovať za vec, stane sa legitímnym živým tvorom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2017 19:39 Domov

Zviera sa už nebude na Slovensku považovať za vec, stane sa legitímnym živým tvoromBRATISLAVA - Každé zviera by malo byť po novom definované ako živý tvor, nie ako vec.


Sloboda zvierat (SZ) privítala, že ministerstvo pôdohospodárstva navrhuje zmeny na "zlepšenie života zvierat" na Slovensku. Reaguje tak na jeho avizované zámery s novelizáciou zákona o veterinárnej starostlivosti.

 

"Oceňujeme návrh povinne čipovať všetky psy. Len tak sa totiž dá vrátiť stratených psíkov domov a v prípade vyhodených, týraných či množených v zlých podmienkach vyvodiť zodpovednosť voči nezodpovedným a krutým majiteľom. Máme za to, že takúto ochranu si zaslúžia aj mačky. Najmä preto, že novela zákona ráta s ich odchytom a umiestňovaním do útulkov," uviedla v stanovisku SZ.

 

Organizácia ocenila aj plán obmedziť vystupovanie divožijúcich druhov zvierat v cirkusoch. Detaily má stanoviť nová vyhláška. "Budeme sa snažiť, aby konečná formulácia čo najviac odradila cirkusy so zvieratami navštevovať Slovensko," avizovala SZ. Chce tiež bojovať za to, aby boli chovy spoločenských zvierat povinne schvaľované, registrované a kontrolované, čo má pomôcť v boji proti množiteľom.

 

Aktivitu ministerstva pôdohospodárstva ocenila aj iniciatíva Zvierací ombudsman (ZO). "Vnímame ju ako prelomovú aktivitu štátnej správy... Iniciatíva ZO má stále záujem na vzniku samostatného zákona o ochrane zvierat, avšak aj táto aktivita je veľký úspech. Budeme sa aj naďalej aktívne a konštruktívne zúčastňovať diskusie o pripravovanej novele, ako aj o ďalších predpisoch, ktoré sa týkajú ochrany zvierat," uviedla Dorota Kráková z iniciatívy.

 

Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) s tým, že zmenu prinesie novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Právnu normu dá agrorezort do pripomienkového konania ešte v letných mesiacoch, zákon by mal byť účinný od januára 2018.

 

Zviera ako živý tvor bude definované aj v Občianskom zákonníku. "Slovensko sa tak zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu k prístupu k zvieratám," povedala Matečná s dôvetkom, že zviera bude mať svoj osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami. Táto zmena má zlepšiť vymáhanie práv zvierat v prípade ich týrania.

 

Druhým okruhom pripravovanej novely je boj proti množiteľom psov. Ministerstvo chce vytvoriť efektívny systém proti ich množiteľom, proti týraniu zvierat a vniesť poriadok do evidencie psov. "Chceme zaviesť povinné čipovanie psov, teda ihneď bude možné identifikovať majiteľa. Každé šteňa bude potrebné začipovať do 12 týždňov od narodenia. Pôvodný vlastník bude musieť nahlásiť aj zmenu majiteľa a poskytnúť údaje o novom vlastníkovi," vysvetlila. Povinné čipovanie sa však týka aj súčasných psov, majitelia si budú musieť túto povinnosť splniť do roku 2020.

 

Veterinárni lekári budú musieť do 24 hodín registrovať čipované zvieratá v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Tam budú zaznamenané všetky pohyby a zmeny. "Posilňujeme aj úlohu úradných veterinárnych lekárov, ktorí v prípade podozrenia z týrania zvierat budú môcť vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície," avizovala ministerka s tým, že inšpektor bude môcť v prípade týrania majiteľovi zviera odobrať.

 

Ak majiteľ svojho psa nezaeviduje do registra, hrozia mu sankcie. V prípade fyzických osôb je to do 800 eur, v prípade právnických do 3500 eur. Tretím okruhom, ktorý má novela riešiť, sú túlavé zvieratá a pomoc útulkom. "Už v súčasnosti sa obce majú starať o túlavé psy a zriaďovať útulky. My im novelou dávame možnosť uzavrieť zmluvu s útulkami alebo karanténnymi stanicami, ktoré nie sú v ich katastrálnom území," podotkla Matečná. Obce však budú musieť odchytené zveria registrovať do nasledujúceho dňa tak, že ich zaevidujú do Registra odchytených túlavých zvierat, ktorý vytvorí a bude spravovať Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

 

Posledným okruhom novely je zmena prístupu k cirkusovým zvieratám. "Chceme, aby najrizikovejšia skupina divo žijúcich zvierat bola chránená. Vybrané druhy budú zakázané na verejné vystupovanie, ich zoznam bude definovaný vo vyhláške," povedala ministerka s tým, že bude pri nich zakázané predvádzanie človekom naučeného a v prírode sa bežne nevyskytujúceho správania. Ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš doplnil, že pôjde o zvieratá ako lev, tiger či slon.

 

Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia a schválení pre cirkusy.

Tzv. antimnožiteľskú legislatívu týkajúcu sa psov sa začiatkom roka pokúsila zmeniť aj opozičná SaS. Jej protimnožiteľský zákon dokonca vo februári parlament aj s podporu časti koalície schválil. Prezident Andrej Kiska však právnu normu aj po intervencii rezortu pôdohospodárstva vetoval a novela už v NR SR opätovnú podporu nezískala.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok