Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2021Edmund
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Kandidát Ladislav Duditš
Kandidát Ladislav Duditš
13.04.2015 13:57 Domov
Zvolili novú trojicu kandidátov na sudcu ESĽP
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.04.2015 13:57 Domov

Zvolili novú trojicu kandidátov na sudcu ESĽP



BRATISLAVA - Súdna rada SR má už štvrtý zoznam kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).


Dnes podporu členov Súdnej rady získala bývalá právnička tohto súdu Zuzana Dlugošová (14 hlasov), sudkyňa Najvyššieho súdu SR Alena Poláčková (12 hlasov) a košický krajský sudca Ladislav Duditš (10 hlasov). Dlugošová a Duditš získali podporu aj v predchádzajúcej voľbe. Predloženú kandidátku ale stopla vláda ako nevyváženú. Jána Mazáka, tretieho kandidáta z predchádzajúcej kandidátky, ktorý v dnešnej voľbe nekandidoval a napadol rozhodnutie vlády na Ústavnom súde SR, nahradila sudkyňa Alena Poláčková. Tá kandidovala doteraz v každej voľbe a až teraz získala dostatočnú podporu členov súdnej rady.

 

Jej kandidatúru v minulosti predkladal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec. Dve predchádzajúce kandidátky nám vrátili zo Štrasburgu. 

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková po voľbe pre média konštatovala, že Súdna rada SR si splnila svoju povinnosť a teraz je rozhodnutie na vláde. Bajánková nechcela komentovať, či je táto kandidátka vyvážená. „Neprináleží mi to,“ dodala. Sťažnosť Jána Mazáka proti rozhodnutiu vlády v súvislosti s predchádzajúcou voľbou bola zatiaľ pridelená náhodným výberom sudcovi spravodajcovi. Ten teraz musí preštudovať podanie a pripraviť návrh na rozhodnutie senátu v tejto veci. 

 

Zuzana Dlugošová pôsobila v rokoch 2003-2009 ako advokátka a venovala sa predovšetkým sporovej agende v oblasti občianskeho, pracovného, správneho práva a ochrane verejného záujmu a základným ľudským právam. Pôsobila aj ako členka Rozkladovej komisie Ministerstva vnútra SR. V rokoch 2004-2008 pôsobila ako národná expertka v rámci Európskej siete právnych expertov v oblasti nediskriminácie. V rokoch 2009-2013 pôsobila ako právnička na ESĽP. V tejto pozícii posudzovala sťažnosti doručené na súd zo Slovenska, pripravovala rozhodnutia a právne analýzy, zúčastňovala sa na zasadnutí súdu a prezentovala sťažnosti. Pôsobí ako poradkyňa ambasády USA v Bratislave pre oblasť právneho štátu. Venuje sa publikačnej činnosti, pôsobila aj ako pedagóg. Absolvovala viaceré zahraničné vzdelávania. 

 

Alena Poláčková je sudkyňou od roku 1994. Najprv pôsobila na Okresnom súde Bratislava I., kde sa venovala obchodnej a civilnej agende. Na Najvyššom súde SR pôsobí od roku 2007 v správnom kolégiu, od roku 2011 je predsedníčkou senátu správneho kolégia. V rokoch 2005-2006 zastupovala Slovensko pred ESĽP. Je členkou Poradnej rady Európskych sudcov (CCJE) a Európskej asociácie sudcov práva hospodárskej súťaže (AECLJ). Je spoluautorka odborných kníh a autorka článkov. 

 

Ladislav Duditš je sudcom od roku 1993, najprv v Košiciach pôsobil na okresnom, neskôr na krajskom súde. V súčasnosti je predseda senátu Krajského súdu v Košiciach. Pôsobil ako zástupca vlády v Eurojuste v rokoch 2004-2007. V rokoch 2007-2008 riadil sekciu Civilného práva na Ministerstve spravodlivosti. Je národným zástupcom a korešpondentom v Európskej komisii pre efektívnosť súdnictva (CEPEJ). Absolvoval v zahraničí viaceré študijné pobyty a semináre. Je autor odborných článkov, prednáša. 

 

ESĽP bol založený v roku 1959, jeho sídlom je Štrasburg. Je inštitúciou Rady Európy a každá členská krajina v ňom má jedného sudcu, v súčasnosti je ich 47. Na súd sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach alebo dodatkovými protokolmi. Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi sa skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013. Na súde môže pracovať do zvolenia nástupcu.



reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITA



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok