Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2020Darina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
22.10.2010 12:19 Politika
Zvýšenie minimálnej mzdy o 3% je v rozpore s programovým vyhlásením
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.10.2010 12:19 Politika

Zvýšenie minimálnej mzdy o 3% je v rozpore s programovým vyhlásením
Rozhodnutie zvýšiť v roku 2011 minimálnu mzdu o 3 % považuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) za konanie, ktoré je v príkrom rozpore s programovým vyhlásením vlády, pretože sa v ňom kabinet zaviazal prijímať také ekonomické opatrenia, ktoré budú predovšetkým vytvárať nové pracovné miesta.
"Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala prijímať také opatrenia, ktoré budú predovšetkým vytvárať nové pracovné miesta. Toto má byť cesta, aby sa slovenská ekonomika ozdravila a aby rast ekonomiky mohol generovať aj daňové príjmy, aj zlepšovať ekonomickú a sociálnu situáciu obyvateľstva," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii AZZZ jej viceprezident Rastislav Machunka.
Zvyšovanie minimálnej mzdy je však podľa neho cesta idúca naopak "od cieľov" deklarovaných v programovom vyhlásení vlády. Pripomenul, že napríklad v Českej republike minimálna mzda v poslednom období nerástla.
Minimálna mzda sa podľa neho netýka "len tých pár ľudí, ktorý ju poberajú". "Máme tu paragraf 120 Zákonníka práce, ktorý znamená 6 tarifných stupňov. V niektorých kolektívnych zmluvách je však oveľa viac tarifných stupňov, čiže minimálne mzda sa týka naozaj veľkého spektra zamestnancov. Dopady jej zvýšenia na podnikateľské prostredie budú skutočne negatívne," upozornil.
Konštatoval, že zvýšenie minimálnej mzdy najvážnejšie postihne ťažko zamestnateľných pracovníkov, s nižšími príjmami a v regiónoch s vyššou mierou nezamestnanosti. "Toto je teda opatrenie, ktoré je v príkrom rozpore s cieľmi, ktoré si vláda dala," zdôraznil Machunka.
Podľa neho tak aj nová vláda pri minimálnej mzde pokračuje vo filozofii svojej predchodkyne. "Minimálna mzda v predchádzajúcich rokoch rástla rýchlejšie ako bola produktivita práce a dostala sa na úroveň, ktorá dnes v mnohých profesiách vytvára také konkurenčné prostredie, ktoré znamená, že bude dochádzať k ešte výraznejšiemu zatváraniu podnikov. Týka sa to napríklad textilného priemyslu. Ohrozené sú však aj zdravotnícke povolania," dodal s tým, že problém vidí aj v pôdohospodárstve.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok